Wielkopostna płyta Bractwa

Pieśni śpiewane w kościele w okresie Wielkiego Postu są szczególne. Ich wymowność w słowach i melodii jest niepowtarzalna. Są niezwykle żarliwe, dostojne, przejmujące i pełne żałości. Te w większości starodawne melodie pomagają nam zmieniać się zgodnie ze słowami, które słyszymy podczas posypania głowy popiołem: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” czy „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Teksty pieśni takich jak „Krzyżu Święty” czy „Ach, mój Jezu”, pomagają nam wyobrazić sobie stojącego obok Chrystusa, który właśnie dla mnie przeżywa niewyobrażalne męki.

„Niesłychana to jest dobroć, Za kogo na krzyżu umrzeć, Któż to może dzisiaj zdziałać, Za kogo swoją duszę dać? Sam to Pan Jezus wykonał, Bo nas wiernie umiłował” Krzyżu Święty

Prawda jest jednak taka, że wstydzimy się śpiewać, a jeśli już to robimy, to raz w tygodniu w niedzielę, cichutko. I nietrudno nam jest po pierwszych słowach uciec myślą gdzieś daleko i tylko poczuć rozdrażnienie, że przez najbliższe 40 dni, będą „w kółko tylko te smutne pieśni”. A przecież głos ma moc! Moc głoszenia! I tak myślę, że nawet wtedy, gdy śpiewam pieśń razem z pozostałymi wiernymi w kościele czy w domu, to głoszę Ewangelię i przyznaję się do Jezusa. A w czasie Wielkiego Postu śpiewam o tym, jak cierpiał dla mnie Chrystus, żebym mógł żyć na zawsze blisko Niego. Prawdziwy Bóg, który kiedyś chodził po Ziemi, umarł za mnie!

 

Album, który wydaliśmy wspólnym wysiłkiem, powstał z myślą o propagowaniu prostego męskiego śpiewu – aby żaden mężczyzna nie wstydził się swojego głosu w kościele. Zbliżający się Wielki Post wydał się ku temu znakomitą okazją. Pomysł przyszedł podczas słuchania „Sław języku tajemnicę”. I pomyślałem, że musimy tak zrobić: chwalić Boga nie tylko w jednorazowym działaniu, ale stwarzając coś, dzięki czemu będzie można myśleć o Bogu też w domu, w samochodzie, w pracy. Pomysł zrealizowania projektu pojawił się dosłownie w ostatniej możliwej chwili. To z pewnością był pomysł Kogoś z Góry. Wierzę w to bardzo, inaczej nie udałoby się w kilka tygodni przygotować zespołu, zorganizować i przeprowadzić nagrania oraz wyprodukować płyt.

 


Album zawiera większość tradycyjnych pieśni oraz dwa utwory bliżej znane młodszym słuchaczom. Osiem pieśni zaśpiewanych jest przez mężczyzn, członków Bractwa Świętego Pawła, a dwie przez naszych przyjaciół. Staraliśmy się, aby ciąg pieśni przeprowadzał słuchacza przez tajemnicę Drogi Krzyżowej. „Sław języku tajemnicę”, które otwiera płytę, jest w prawdzie hymnem eucharystycznym, ale pięknie zapowiada właśnie tajemnicę wiecznego życia. Autorem słów tej pieśni jest św. Tomasz z Akwinu. Później przechodzimy z Jezusem do Ogrodu Oliwnego, starając się towarzyszyć mu w gorącej modlitwie do Ojca. Następnie wsłuchujemy się w to, co Jezus ma do powiedzenia nam – swojemu ludowi. Potem stajemy pod Krzyżem, na Miejscu Czaszki, gdzie wszystko się dokonało. Staramy się towarzyszyć Matce Chrystusa, która zmaga się z niewyobrażalnym dla nas cierpieniem. Spoglądamy na Tego, który Rozpięty na Krzyżu, łączy Niebo i Ziemię. Ubolewamy nad Barankiem, zupełnie niewinnym, w rzeczywistości zanurzającym nas stale w swoje Miłosierdzie. Wreszcie dochodzi do nas, uczniów Chrystusa i Jego towarzyszy, że nasz Pan od nas odszedł, jednak Jego ofiara nie jest bezsensowna – przynosi nam zbawienie. Natomiast naszym zadaniem, tak jak kobiet, które jako pierwsze zobaczyły pusty grób, jest głoszenie jedynej Prawdy – Ewangelii.

Lista utworów:

1. Sław języku tajemnicę
2. Ogrodzie Oliwny
3. Ludu, mój ludu
4. Krzyżu Święty
5. Stała Matka Boleściwa
6. Rozpięty na ramionach
7. Jezu Chryste, Panie miły
8. Odszedł Pasterz od nas
9. Zbawienie przyszło przez Krzyż
10. Prawda jedyna

INSTRUMENTALIŚCI:

- akordeon: Arek Czernysz
- altówka: Marta Kurkowska
- cajon: ks. Mariusz Świerczyński
- gitara akustyczna: ks. Maciej Silikowski
- gitara elektryczna: Krzysztof Pawłocki,
- klarnet: Krzysztof Szałek
- wiolonczela: Teresa Konczal
- saksofon: Michał Sasinowski

WOKALIŚCI:

- Tomasz Cegliński
- Kacper Dąbrowski
- Przemysław Kurkowski
- Jarosław Rudek
- ks. Maciej Silikowski
- Krystian Szulz

plakat www


© 2019 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group