Syn-brat-ojciec

Celem formacji duchowej 'Syn - Brat - Ojciec' w zamyśle jej autora, ks. Krzysztofa Ławrukajtisa, jest dojrzałość osobowa mężczyzny. W każdego mężczyznę są wpisane trzy postawy, które możemy w sobie odkryć. Trzy tożsamości, do których dorastamy.

Nie jest to formacja czysto etapowa. Przecież syn, mając braci, ciągle pozostaje synem. Ojciec może być bratem komuś, a jednocześnie jest synem. Wszystkie postawy w nas wpółistnieją.

 

Jakiego głównego przesłania uczy nas każda z tych tożsamości?

SYN - posłuszeństwa i wypełnienia powołania; to poznanie misji danej nam przez Boga i podążenie za nią

BRAT - towarzyszenia i przebaczenia; to poznanie ran zadanych nam i innym i ich "gojenie" wg woli Boga

OJCIEC - poświęcenia się i oddawania życia: to prawdziwy obraz Boga w mężczyźnie

Kto jest głównym wzorem dla każdej z tych tożsamości?

SYN - formacja oparta na postaci Mojżesza

BRAT - Józef Egipski i historia jego rodziny

OJCIEC - Abraham

 

Postacią, która łączy wszystkie trzy postawy jest oczywiście Jezus Chrystus: Syn Boga Ojca, Brat nasz przybrany, z Ojcem zjednoczony w Trójcy Przenajświętszej

Nie chcemy zdradzać tu szczegółów formacji - to trzeba przeżyć samemu. Poniżej pokazujemy w skrócie główne punkty formacji Syn - może zachęci Cię do przystąpienia do nas i przejścia formacji?

Sesja 1 - Korzenie: kim jestem? jakie są moje korzenie? Księga Wyjścia, rozdziały 1, 2

Sesja 2 - Bóg: obraz Boga, moja relacja z Bogiem. Księga Wyjścia, rozdziały 3, 4

Sesja 3 - Misja: do czego powołuje mnie Bóg? Księga Wyjścia, rozdziały 5 do 11

 

Jak to wygląda w praktyce?

Na każdym z tych etapów studiujemy Pismo Święte, zadajemy sobie pytania o nasze rozumienie postaw i działań postaci biblijnych, ale w odniesieniu do naszego życia, naszych sytuacji. Przykładowo, czytając historię Mojżesza Wj 1-2 poświęcamy czas na poznanie historii własnej rodziny i zastanawiamy się, jak to wpłynęło na nasze postawy, wychowanie, spojrzenie na świat. Ważne, by stanąć w prawdzie sam ze sobą. Późniejsze dzielenie się na grupie pokazuje, do jakich zaskakujących wniosków można dojść. A gdzie w mojej historii był Bóg? Dlaczego pozwolił na takie, a nie inne doświadczenia? Do czego mnie przygotowywał? itd...

 

 


© 2020 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group