Nie masz grzechów? Zapytaj żonę!

Żona kolejny raz mówi do męża: „Kiedy ty w końcu pójdziesz do spowiedzi?! Wielkanoc się zbliża!”. A mąż na to: „Ja tam grzechów nie mam”. Taka scenka rodzajowa jest nie tylko łatwa do wyobrażenia, ale wiele, zwłaszcza dojrzałych żon, mogłoby coś takiego przytoczyć z własnego doświadczenia.

Podobnie wykładowca spowiednictwa, odchodząc nieco od wyższej teologii, może w prosty sposób wytłumaczyć klerykom, co powiedzieć, gdy przyjdzie pan-uparciuch ze skroniami przyprószonymi siwizną do spowiedzi i zacznie od: „Księże, ja tam grzechów nie mam”. Niewiele dadzą jakieś dłuższe kazania, bo skończy się to wymownym sapaniem lub natarczywym przytakiwaniem, byle księżulo już skończył. W tym przypadku, gdy taki bezgrzeszny mąż chce się spowiadać z tego, że nikogo nie zabił ani nie okradł, nic złego nie robi, wystarczy powiedzieć, by po prostu zapytał żonę, jakie ma grzechy, to ona mu powie – i wtedy niech przyjdzie jeszcze raz.

Właśnie zarozumialstwo i nierealne przekonanie o własnej porządności jest najpoważniejszą męską wadą. Im mężczyzna starszy, tym bywa gorzej. Zwraca na to uwagę chociażby o. Adam Szustak OP w konferencjach dla małżeństw i narzeczonych „Akrobatyka małżeńska”. Powiedział on, że kobieta mówiąc do mężczyzny bardzo często ma wrażenie, że on przytakując ma ją za totalnie głupią. Z drugiej strony mężczyzna niemal zawsze ma wytłumaczenie na wszelkie możliwe zjawiska na ziemi, gdyż przed telewizorem, na kanapie bardzo często zasiada już nie pan Zdzisław czy Mirek, ale najlepszy na świecie premier, prezydent, minister, trener, dyrektor, kibic, napastnik, skoczek narciarski… Niestety przekłada się to nieraz na małżeństwo i życie religijne, gdy mężczyzna we własnych oczach, siedząc na fotelu z kuflem piwa w ręku, uważa siebie za najlepszego męża i jednego z najprzyzwoitszych katolików, którego największą cnotą jest to, że nie przesadza ze swoją wiarą.

Podobnie też i dr Wanda Półtawska za największą wadę mężczyzn niszczącą małżeństwo uważa ich zarozumialstwo. W wykładzie wygłoszonym 10 stycznia 2014 roku w Łodzi (nagranie jest dostępne w Internecie) pani Półtawska mówi: „Mężczyźni są absolutnie przekonani, że wszystko wiedzą i tylko to, co oni wiedzą, jest prawdą. Baba nic nie rozumie, bo głupia, a on jeden mądry”. Niejedna żona i matka te słowa potwierdzi, choć na pewno jest też sporo wyjątków.

U progu Wielkiego Postu warto w końcu zapytać własną żonę, a ci młodsi swoją narzeczoną czy dziewczynę: „Kochanie, co ja powinienem w sobie zmienić? Jaka jest moja największa wada? Co cię we mnie wkurza?”. Jestem pewien, że w wielu przypadkach nawet nie trzeba pytać, bo kobieta mówi to często, a mężczyzna nawet to słyszy, ale nie chce tego przyjąć. Niezauważanie własnych wad i zarozumialstwo, które uniemożliwiają samodoskonalenie, są największym problemem męskiej duchowości. Wielki Post może być dla mężczyzny czasem przyjmowania prawdy o sobie i zarazem przemiany według mądrych podpowiedzi kobiety, tej, którą Bóg dał w raju Adamowi, by nie musieć już mówić o mężczyźnie: „Nie jest dobrze...” (Rdz 2,18), lecz, by mówił o obojgu: „I widział [Bóg], że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre” (Rdz 1,31).


tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

Nadchodzące wydarzenia

2018.09.21-22 Rozpoczęcie Roku Formacyjnego Grup Małżeńskich

Wakacje się skończyły, tak więc wracamy do naszych spotkań w grupach małżeńskich.

2018.09.29-30 Inauguracja oddziału 07 w Par. MB Nieust. Pomocy w Pruszczu Gdańskim

Bractwo rośnie. Wciąż jest wielu mężczyzn, którzy szukają swojego miejsca w Kościele. Zapraszamy do parafii Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim na wspólne przeżywanie Eucharystii.

2018.10.01-12.03 Szkoła dla Rodziców ETAP1 warsztaty psychoedukacyjne -10 spotkań

⏰ 10 spotkań po 2-2,5 godziny (1 raz w tygodniu)⛪Miejsce: Parafia Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku

2018.10.11 Wyznanie Wiary - diecezjalne spotkanie mężczyzn

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach "Mszy św. w intencji mężczyzn". Gościem spotkanie będzie ks. Jan Perszon, który przybliży nam z perspektywy teologii fundamentalnej czym jest Wiara dla naszego życia.

2018.10.20 Różaniec w intencji Rodzin, Bractwa i Polski

Zapraszamy na spotkanie modlitewne wszystkie oddziały Bractwa wraz z rodzinami, wszystkich sympatyków, jak również każdego chętnego do wspólnej modlitwy.

2018.11.05 - Wiara w Piśmie Świętym - diecezjalne spotkanie mężczyzn

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach "Mszy św. w intencji mężczyzn". Gościem spotkanie będzie ks. dr Piotr Przyborek, biblista, wykładowca w Gdańskim Seminarium Duchownym oraz twórca Szkoły Biblijnej.

2018.12.12 Wiara, a Rozum - diecezjalne spotkanie mężczyzn

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach "Mszy św. w intencji mężczyzn". Gościem spotkanie będzie ks. dr Adam Jeszka, doktor filozofii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Navarry, wykładowca filozofii w Gdańskim Seminarium Duchownym.

2018.12.17 Wigilia Bractwa

Zapraszamy wszystkie oddziały, kapłanów posługujących na wspólne świętowanie Bożego Narodzenia.

2018.12.31 Sylwester Bractwa

Zapraszamy wszystkie oddziały i sympatyków na sylwestrową imprezę. Tym razem bawimy się na Przymorzu. Liczba miejsc ograniczona.
© 2018 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group