„Podobnie także Duch przychodzi z pomocą naszej słabości. Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba, sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami”. (Rz 8,26)

            Niezwykłe spotkanie dobiegło końca – Archanioł Gabriel spełnił swoją misję, a młodziutka Miriam z Nazaretu zgodziła się na niezwykły plan swego Stwórcy, mówiąc: „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa” (Łk 1,38). Wydarzyła się rzecz nie do pojęcia. Z własnej woli Bóg zechciał stać się dzieckiem w kobiecym łonie. Maryja zapewne nie mogła zrozumieć niepojętej tajemnicy Wcielenia, ale całkowicie i z wielkim zaufaniem otworzyła się na działanie Ducha Świętego w swoim życiu.


Zapraszamy na cykl trzech tekstów o Maryi jako Świątyni Ducha Świętego. Niech będą one dla nas przygotowaniem do nadchodzącej uroczystości Pięćdziesiątnicy, a także powodem do tego, by zastanowić się w maju – miesiącu Maryi – nad potrzebą rozwijania relacji z Bożą Rodzicielką w życiu duchowym każdego mężczyzny.


Mąż i żona siedzą w milczeniu przy kolacji, świecach i kieliszku wina. To ich 25. rocznica ślubu, ale obojgu nie jest wcale do śmiechu. W pewnym momencie mężczyzna wybucha: „Gdybym wtedy zabił człowieka, to dzisiaj bym po prostu wyszedł z więzienia wolny. A tak, to… ehhh”. Gdybym to, gdybym tamto… Meandry skołatanej męskiej psychiki próbował kilkanaście lat temu naświetlić polskiemu widzowi Marek Koterski przy pomocy Marka Kondrata, któremu udawanie tytułowego „Świra” szło szczerze, okrutnie (w sumie nawet okrutnie szczerze), wieloaspektowo i do kości. Taki np. dialog z matką: „– Gdybyś nie odszedł z uczelni byłbyś profesorem. – Nieee, byłbym naukowcem. – Więc nie wiem, jak ci pomóc. Jedz, może mało soli? (…) – Mam czterdzieści dziewięć lat. Siedem razy siedem. – Czterdzieści dziewięć lat. Ja mam siedemdziesiąt lat, dziesięć razy siedem. Całe życie masz jeszcze przed tobą. Gdybym ja miała życie przed sobą... – Ale mama już miała życie przed sobą. Też nie będę miał dwóch żyć”.


tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2018 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group