Mąż i żona siedzą w milczeniu przy kolacji, świecach i kieliszku wina. To ich 25. rocznica ślubu, ale obojgu nie jest wcale do śmiechu. W pewnym momencie mężczyzna wybucha: „Gdybym wtedy zabił człowieka, to dzisiaj bym po prostu wyszedł z więzienia wolny. A tak, to… ehhh”. Gdybym to, gdybym tamto… Meandry skołatanej męskiej psychiki próbował kilkanaście lat temu naświetlić polskiemu widzowi Marek Koterski przy pomocy Marka Kondrata, któremu udawanie tytułowego „Świra” szło szczerze, okrutnie (w sumie nawet okrutnie szczerze), wieloaspektowo i do kości. Taki np. dialog z matką: „– Gdybyś nie odszedł z uczelni byłbyś profesorem. – Nieee, byłbym naukowcem. – Więc nie wiem, jak ci pomóc. Jedz, może mało soli? (…) – Mam czterdzieści dziewięć lat. Siedem razy siedem. – Czterdzieści dziewięć lat. Ja mam siedemdziesiąt lat, dziesięć razy siedem. Całe życie masz jeszcze przed tobą. Gdybym ja miała życie przed sobą... – Ale mama już miała życie przed sobą. Też nie będę miał dwóch żyć”.


Jest spełnieniem obietnicy nieustannej Obecności. Łączy w sobie Niebo z Ziemią. Jest streszczeniem całej historii zbawienia i najmocniejszym wyznaniem wiary w Chrystusa. Daje ogromną siłę, choć jest pokarmem niskokalorycznym. Mowa o Eucharystii – sakramencie, który nazywany jest źródłem i szczytem życia Kościoła. Wielki Czwartek to dzień jej ustanowienia.


Wielki Post to dobra okazja do tego, by poruszyć temat spowiedzi świętej. Wytężmy zatem nasze intelektualne siły, by spróbować uchwycić istotę oraz znaczenie sakramentu pokuty i pojednania nazywanego w Tradycji Kościoła także „drugim chrztem”. Skąd taka nazwa? Efekt tego sakramentu jest taki sam jak chrztu świętego: zgładzenie wszystkich grzechów. Ponadto w początkach chrześcijaństwa, po chrzcie można było wyspowiadać się tylko raz w życiu, więc wówczas odpuszczenie grzechów było dosłownie „drugim chrztem”. Dopiero z czasem wprowadzono praktykę regularnej spowiedzi.


Po wysłuchaniu czytań dzisiejszej II niedzieli Wielkiego Postu przychodzi mi na myśl słynny i ponadczasowy cytat modowy z listu św. Pawła do Efezjan, czyli „co się nosi w tym (i każdym innym) sezonie”. Mowa tu o 6. rozdziale, w którym wiara jest tarczą, sprawiedliwość – zbroją, prawda – pasem, etc. Dziś nie było wprost cytatu z Efezjan, ale wiele było o duchowej walce. I tym się chciałem podzielić.


tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

Nadchodzące wydarzenia

2018.04.26 - Msza św. w intencji mężczyzn - spotkanie z ks. Piotrem Adamskim

Msza św. w intencji mężczyzn - spotkanie z ks. Piotrem Adamskim w parafii Blogoslawionej Urszuli Ledóchowskiej, godz. 19.00. Temat spotkania "Mężczyzna a kryzys" Rozpoczynamy mszą św. o godzinie 18.00 w dolnym kościele

2018.05.16 - Msza św. w intencji mężczyzn - spotkanie z ks. Łukaszem Grelewiczem

Msza św. w intencji mężczyzn - spotkanie z ks. Łukaszem Grelewiczem w parafii św. Floriana w Kolbudach, godz. 19.00. Temat spotkania "Czym jest miłosierdzie?" Rozpoczynamy mszą św. o godzinie 18.00

2018.04.26 godzina 18.00 - Oddział 03 wyjątkowo Gdańsk Chełm

Wspólne spotkanie wszystkich oddziałów na Chełmie w parafii Blogoslawionej Urszuli Ledóchowskiej z zaproszonym gościem o godzinie 19.00. Temat spotkania "Mężczyzna a kryzys" Rozpoczynamy mszą św. o godzinie 18.00 w dolnym kościele

2018.04.26 godzina 19.00 - Oddział 01 Chełm

Wspólne spotkanie wszystkich oddziałów na Chełmie w parafii Blogoslawionej Urszuli Ledóchowskiej z zaproszonym gościem o godzinie 19.00. Temat spotkania "Mężczyzna a kryzys" Rozpoczynamy mszą św. o godzinie 18.00 w dolnym kościele

2018.05.13 - Inauguracja oddziału 05 w Parafii bł. Doroty z Mątów w Gdańsku

Inauguracja oddziału 05 Bractwa w Parafii bł. Doroty z Mątów w Gdańsku Niedziela, 13 maja w godzinach 7:00 - 20:00

2018.05.25-27 - Wyjazd ojców z dziećmi

Wyjazd ojców z dziećmi Gdańsk - Borsk - Zimne Zdroje

2018.06.01-02 V Piesza Pielgrzymka do bł. Doroty z Mątów

Jak co roku zapraszamy na pielgrzymkę do bł. Doroty z Mątów - patronki trudnych małżeństw. Weź całą rodzinę i chodź z nami. Przeżyj rekolekcje w drodze.

2018.06.15-17 - "Uderzenie Łaski" - rekolekcje ks. Michał Olszewski

Rekolekcje "Uderzenie Łaski" - ks. Michał Olszewski Parafia pw. Bożego Ciała w Gdańsku więcej szczegółów wkrótce
© 2018 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group