Kiedy sięgam pamięcią do tamtego momentu, na myśl przychodzą mi dobre i złe (wbrew pozorom) emocje. Nazywając to przygodą mojego życia lub też jego kamieniem milowym, powinno mi się to kojarzyć z czymś pozytywnym. Zanim jednak przejdę do opowieści o ogromie pozytywnych doświadczeń zebranych podczas wyprawy, jaką był trzytygodniowy rejs żaglowcem STS Generał Zaruski w 2016 roku, chcę opowiedzieć o emocjach i jednym konkretnym dniu, który zapoczątkował moją (można by to tak nazwać) wewnętrzną przemianę, nie tylko psychiczną, ale i duchową. Zacznę od dnia poprzedzającego rejs, który nasycony był dużą ilością negatywnych emocji związanych z tym rejsem. Przeplatały się strach, niepewność, a w pewnym momencie nawet łzy. Szedłem w nieznane, nie wiedziałem, co mnie czeka, ale patrząc z perspektywy czasu, mogę śmiało stwierdzić, że była to najlepsza decyzja w moim krótkim życiu. Przełamałem swoje wewnętrzne obawy i bariery.


Obchody Paschy prowadzą nas do konfrontacji z tematem śmierci, która jest nieodłącznym elementem Wielkiej Nocy. Jezus pozostawia po sobie pusty grób, który do dziś znajduje się w Jerozolimie jako niemy świadek zmartwychwstania. Ale czy rzeczywiście grób ten jest całkowicie pusty? To prawda, że nie ma w nim ciała Jezusa. Jednak Bóg nie jest Tym, który pustoszy i wyjaławia, lecz zawsze jest Tym, który napełnia.


Dar pobożności to dar sprawiedliwości w stosunku do Boga. Dar ten doskonali cnotę religijności. Chodzi o religijność całkowicie chrześcijańską, w której Bóg jest Osobą, z którą wchodzę w relację. Oddaję Bogu to, co mu się należy, czyli cześć i uwielbienie. Nie robię tego jednak jako niewolnik, ale jako osoba wolna. I zupełnie nic na tym nie tracę, lecz mogę zyskać wiele.


Jednym z najtrudniejszych wyzwań dla człowieka wierzącego jest zobaczyć działanie Boga w świecie, a także rozpoznać tzw. kairos, czyli konkretny czas, w którym przychodzi On do człowieka ze swoją łaską. Jesteśmy istotami cielesnymi, zakorzenionymi w tym, co materialne, dlatego potrzebujemy znaków, które będą dla nas swego rodzaju dowodami na to, że Bóg się nami interesuje. W odkrywaniu tych znaków przychodzi nam z pomocą Duch Święty z darem umiejętności.


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2020 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group