Rozmowa z Przyjacielem? Serdecznie polecam.

Nauczyłem się we wspólnocie rozpoczynać modlitwę osobistą i wspólnotową od wezwania do Maryi, później – do Ducha Świętego, by dopiero potem pogadać z Jezusem. Tak! Pogadać! Powiedzieć, co boli, za co dziękuję, czego nie rozumiem, czego bym chciał w życiu. Czytasz Pismo Święte? Czy może tylko słuchasz czytań na Mszy Świętej? Polecam czytać Biblię codziennie. Choćby jeden rozdział.

Gdy nazywasz kogoś przyjacielem, to jaką masz z nim relację?
Taką?

- Cześć! Co słychać?
- Wszystko w porządku! A u ciebie?
- OK, fajnie cię spotkać.
- No to trzymaj się, pa!

Gdy ktoś jest naszym przyjacielem, to konwersacje nie są standardowe, a rozmowy głębsze.

Na kartach Ewangelii znajdujemy informację o jednej modlitwie od Jezusa (czyli taka podstawa relacji, coś na zasadzie: siemasz!). Ojcze nasz – każdemu dobrze znane. Nauczyłem się we wspólnocie rozpoczynać modlitwę osobistą i wspólnotową od wezwania do Maryi, później – do Ducha Świętego, by dopiero potem pogadać z Jezusem. Tak! Pogadać! Powiedzieć, co boli, za co dziękuję, czego nie rozumiem, czego bym chciał w życiu. W rozmowie z przyjacielem mamy często jakąś odpowiedź: pozytywną, negatywną, neutralną. Tak samo jest u mnie.

Jadę samochodem. Godziny szczytu. Wracam do domu. W połowie drogi mogę wybrać: jechać prosto do domu czy zahaczyć o kwiaciarnię (ta sama droga, więcej świateł). W danej chwili, tak po ludzku, nie wiem, co będzie lepsze (kwiaciarnia otwarta do późna) – i się zastanawiam. Więc zwracam się do mojego przyjaciela: Duchu Święty – jechać prosto czy skręcić? W głowie zostaje jedna myśl: skręcić. Pełny ufności skręciłem i nie zawiodłem się: droga dobra, wszystko załatwione bez zbędnego zdenerwowania czy straty czasu.

Dziś usłyszałem na kazaniu pytanie: czy modlisz się do Ducha Świętego (gdyby tu skończyło się pytanie – odpowiedź twierdząca) modlitwą Jana Pawła II? Nie. Bo jej nie znam. Piękna modlitwa o dary Ducha Świętego. Modlitwa, której Karola Wojtyłę nauczył w młodości tata i którą praktykował aż do śmierci. Jednak czy tylko na tej modlitwie pozostawał? Z pewnością nie! To jest piękne, że gdy czasem brak nam sił, możemy sięgnąć do modlitewnika i w ten sposób nawiązać kontakt z Bogiem. Wtedy zawarte tam różne modlitwy okazują się bardzo przydatne.

Przyjaciel opiekuje się tobą i twoją rodziną. Kiedy moja żona była w ciąży, miałem pewność, że gdy coś się będzie działo, to sąsiad pomoże mi ją przetransportować do szpitala, a ja w tym samym czasie prosto z pracy tam dojadę. Taka umowa. Natchniony konferencją Witka Wilka, modliłem się w grudniu z Kasią o poród w terminie. Raz. Później, gdy rozmawiałem z Łucją, pytałem się, kiedy wychodzi z brzucha. Dostałem odpowiedź (wydawało mi się, że od Ducha Świętego): w poniedziałek. Kiedy już minął poniedziałek, 29 stycznia, czułem się oszukany...

Zostałem później uświadomiony, że termin narodzin, zakładany od początku ciąży na podstawie obserwacji – 5 lutego – to poniedziałek. Wtedy byłem już pewny. Bo z wiarą prosiliśmy Jezusa o poród w terminie. Duch Święty to potwierdzał. I tak Łucja szczęśliwie przyszła na świat!

Czytasz Pismo Święte? Czy może tylko słuchasz czytań na Mszy Świętej? Wzorem przyjaciół, znajomych, którzy są z Bogiem blisko, polecam czytać Biblię codziennie. Choćby jeden rozdział. A jeśli masz już swoją rodzinę, to czytaj im albo poproś swojego ojca o czytanie. W tej kwestii zaimponował mi mój przyjaciel, Tomek, który co wieczór czyta rodzinie Pismo Święte. Gdy go nie ma, to czyta jego syn (wszak każdy mężczyzna ze swojej natury jest powołany do nauczania). Poznasz Słowo, którym żyje każdy chrześcijanin. Dzięki temu lepiej zrozumiesz życie, a wiele z tego, co przeczytasz w Biblii, znajdziesz potem w swojej codzienności.

Czy muszę znać każdą modlitwę? Nie.
Czy warto się modlić? Tak.
Czy trzeba Boga przepraszać i prosić? Czy należy mu dziękować Mu? Tak!
Nie zapomnij też słuchać, bo relacja to nie MONOLOG!

Modlitwa do Boga. Serdecznie polecam. Mateusz Baj.


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2019 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group