Wyjdź na pustynię!

Pustynia to pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi mi do głowy, kiedy słyszę hasło „Wielki Post”. Jest to miejsce, w którym brakuje wszystkiego, od wody począwszy na pożywieniu skończywszy. Mimo to pustynia jest w historii zbawienia miejscem szczególnym, ponieważ:

1. według wszystkich starożytnych religii bliskowschodnich jest to region tak niegościnny, że jedynie demony i wszelkie inne zło może tam mieszkać (Mt 12,43),
2. jest miejscem spotkania z Bogiem (Wj 3,1-6),
3. jest terenem próby narodu wybranego (Pwt 8,2),
4. jest obszarem schronienia dla Eliasza (1 Krl 19,4) i Dawida (1 Sm 23,14),
5. jest przestrzenią modlitwy dla Jana Chrzciciela (Mt 3,1; Mk 1,4; Łk 3,2) i Jezusa (Mk 1,35; Łk 4,1-2; Łk 5,16),

Jaki jednak wniosek z tego wszystkiego na Wielki Post? A może już go powoli dostrzegasz? Dla mnie pustynia jest miejscem formacji, do którego będziemy wracać przez całe nasze życie – aż do jego końca.

Początek jest trudny, ponieważ trzeba wywalić z tego miejsca wszelkie zło i demony, które tam są. To znaczy powiedzieć sobie: nie chcę już dłużej żyć tak jak dotychczas. To jest pierwszy i najważniejszy krok. Od tego wszystko się zaczyna.

Drugi etap to spotkanie z Bogiem, który wskazuje Twoje powołanie i zaprasza do tego, abyś je zrealizował. Zapewnia jednocześnie, że będzie z Tobą.

Trzeci etap jest chyba najtrudniejszy – to próby. Musisz zmagać się ze wszystkimi trudnościami jakie napotkasz na swojej drodze.

Kolejny, czwarty krok to powroty do bezpiecznego obszaru, na którym można się schronić, aby zebrać siły i na nowo wyruszyć do walki.

Piąty etap jest dojrzałością i momentem, w którym możesz powiedzieć: jestem gotowy na przyjęcie Chrystusa, który nadchodzi wraz ze swoją nauką.

Zapraszam w podróż po pustynnych bezdrożach Biblii, od których tak naprawdę wszystko się zaczyna.


tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

Nadchodzące wydarzenia

2018.04.26 - Msza św. w intencji mężczyzn - spotkanie z ks. Piotrem Adamskim

Msza św. w intencji mężczyzn - spotkanie z ks. Piotrem Adamskim w parafii Blogoslawionej Urszuli Ledóchowskiej, godz. 19.00. Temat spotkania "Mężczyzna a kryzys" Rozpoczynamy mszą św. o godzinie 18.00 w dolnym kościele

2018.05.16 - Msza św. w intencji mężczyzn - spotkanie z ks. Łukaszem Grelewiczem

Msza św. w intencji mężczyzn - spotkanie z ks. Łukaszem Grelewiczem w parafii św. Floriana w Kolbudach, godz. 19.00. Temat spotkania "Czym jest miłosierdzie?" Rozpoczynamy mszą św. o godzinie 18.00

2018.04.26 godzina 18.00 - Oddział 03 wyjątkowo Gdańsk Chełm

Wspólne spotkanie wszystkich oddziałów na Chełmie w parafii Blogoslawionej Urszuli Ledóchowskiej z zaproszonym gościem o godzinie 19.00. Temat spotkania "Mężczyzna a kryzys" Rozpoczynamy mszą św. o godzinie 18.00 w dolnym kościele

2018.04.26 godzina 19.00 - Oddział 01 Chełm

Wspólne spotkanie wszystkich oddziałów na Chełmie w parafii Blogoslawionej Urszuli Ledóchowskiej z zaproszonym gościem o godzinie 19.00. Temat spotkania "Mężczyzna a kryzys" Rozpoczynamy mszą św. o godzinie 18.00 w dolnym kościele

2018.05.13 - Inauguracja oddziału 05 w Parafii bł. Doroty z Mątów w Gdańsku

Inauguracja oddziału 05 Bractwa w Parafii bł. Doroty z Mątów w Gdańsku Niedziela, 13 maja w godzinach 7:00 - 20:00

2018.05.25-27 - Wyjazd ojców z dziećmi

Wyjazd ojców z dziećmi Gdańsk - Borsk - Zimne Zdroje

2018.06.01-02 V Piesza Pielgrzymka do bł. Doroty z Mątów

Jak co roku zapraszamy na pielgrzymkę do bł. Doroty z Mątów - patronki trudnych małżeństw. Weź całą rodzinę i chodź z nami. Przeżyj rekolekcje w drodze.

2018.06.15-17 - "Uderzenie Łaski" - rekolekcje ks. Michał Olszewski

Rekolekcje "Uderzenie Łaski" - ks. Michał Olszewski Parafia pw. Bożego Ciała w Gdańsku więcej szczegółów wkrótce
© 2018 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group