Wyjdź na pustynię!

Pustynia to pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi mi do głowy, kiedy słyszę hasło „Wielki Post”. Jest to miejsce, w którym brakuje wszystkiego, od wody począwszy na pożywieniu skończywszy. Mimo to pustynia jest w historii zbawienia miejscem szczególnym, ponieważ:

1. według wszystkich starożytnych religii bliskowschodnich jest to region tak niegościnny, że jedynie demony i wszelkie inne zło może tam mieszkać (Mt 12,43),
2. jest miejscem spotkania z Bogiem (Wj 3,1-6),
3. jest terenem próby narodu wybranego (Pwt 8,2),
4. jest obszarem schronienia dla Eliasza (1 Krl 19,4) i Dawida (1 Sm 23,14),
5. jest przestrzenią modlitwy dla Jana Chrzciciela (Mt 3,1; Mk 1,4; Łk 3,2) i Jezusa (Mk 1,35; Łk 4,1-2; Łk 5,16),

Jaki jednak wniosek z tego wszystkiego na Wielki Post? A może już go powoli dostrzegasz? Dla mnie pustynia jest miejscem formacji, do którego będziemy wracać przez całe nasze życie – aż do jego końca.

Początek jest trudny, ponieważ trzeba wywalić z tego miejsca wszelkie zło i demony, które tam są. To znaczy powiedzieć sobie: nie chcę już dłużej żyć tak jak dotychczas. To jest pierwszy i najważniejszy krok. Od tego wszystko się zaczyna.

Drugi etap to spotkanie z Bogiem, który wskazuje Twoje powołanie i zaprasza do tego, abyś je zrealizował. Zapewnia jednocześnie, że będzie z Tobą.

Trzeci etap jest chyba najtrudniejszy – to próby. Musisz zmagać się ze wszystkimi trudnościami jakie napotkasz na swojej drodze.

Kolejny, czwarty krok to powroty do bezpiecznego obszaru, na którym można się schronić, aby zebrać siły i na nowo wyruszyć do walki.

Piąty etap jest dojrzałością i momentem, w którym możesz powiedzieć: jestem gotowy na przyjęcie Chrystusa, który nadchodzi wraz ze swoją nauką.

Zapraszam w podróż po pustynnych bezdrożach Biblii, od których tak naprawdę wszystko się zaczyna.


tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

Nadchodzące wydarzenia

2018.09.21-22 Rozpoczęcie Roku Formacyjnego Grup Małżeńskich

Wakacje się skończyły, tak więc wracamy do naszych spotkań w grupach małżeńskich.

2018.09.29-30 Inauguracja oddziału 07 w Par. MB Nieust. Pomocy w Pruszczu Gdańskim

Bractwo rośnie. Wciąż jest wielu mężczyzn, którzy szukają swojego miejsca w Kościele. Zapraszamy do parafii Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim na wspólne przeżywanie Eucharystii.

2018.10.01-12.03 Szkoła dla Rodziców ETAP1 warsztaty psychoedukacyjne -10 spotkań

⏰ 10 spotkań po 2-2,5 godziny (1 raz w tygodniu)⛪Miejsce: Parafia Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku

2018.10.11 Wyznanie Wiary - diecezjalne spotkanie mężczyzn

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach "Mszy św. w intencji mężczyzn". Gościem spotkanie będzie ks. Jan Perszon, który przybliży nam z perspektywy teologii fundamentalnej czym jest Wiara dla naszego życia.

2018.10.20 Różaniec w intencji Rodzin, Bractwa i Polski

Zapraszamy na spotkanie modlitewne wszystkie oddziały Bractwa wraz z rodzinami, wszystkich sympatyków, jak również każdego chętnego do wspólnej modlitwy.

2018.11.05 - Wiara w Piśmie Świętym - diecezjalne spotkanie mężczyzn

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach "Mszy św. w intencji mężczyzn". Gościem spotkanie będzie ks. dr Piotr Przyborek, biblista, wykładowca w Gdańskim Seminarium Duchownym oraz twórca Szkoły Biblijnej.

2018.12.12 Wiara, a Rozum - diecezjalne spotkanie mężczyzn

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach "Mszy św. w intencji mężczyzn". Gościem spotkanie będzie ks. dr Adam Jeszka, doktor filozofii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Navarry, wykładowca filozofii w Gdańskim Seminarium Duchownym.

2018.12.17 Wigilia Bractwa

Zapraszamy wszystkie oddziały, kapłanów posługujących na wspólne świętowanie Bożego Narodzenia.

2018.12.31 Sylwester Bractwa

Zapraszamy wszystkie oddziały i sympatyków na sylwestrową imprezę. Tym razem bawimy się na Przymorzu. Liczba miejsc ograniczona.
© 2018 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group