Doskonałość a jej imitacja

Od dawna było we mnie pragnienie bycia doskonałym, ale pragnienie to nie było dobre. Dlaczego? Bo chodziło tylko o to, żeby być perfekcyjnym i żeby inni ten mój obraz „doskonałości” dostrzegli i podziwiali. Brzmi znajomo? Oczywiście… Stąd już tylko krok do pychy i upadku, którym ten grzech się kończy. Bardzo bolesnego upadku.

Czym w takim razie jest doskonałość? Jest czymś o wiele większym niż perfekcjonizm, czymś, czego znaczenie trudno opisać w kilku słowach. Natomiast perfekcjonizm nie jest nawet w połowie tym, czym jest doskonałość.

Po jakimś czasie zrozumiałem, że doskonałość równa się świętość. Dlaczego? Tu znowu pojawia się to pytanie. Ponieważ w świętości, w doskonałości jest miejsce dla Boga i tak naprawdę tylko dla Niego. Człowiek sam z siebie nie może stać się doskonały, może być perfekcyjny, ale nigdy nie będzie doskonały. Co więcej, w perfekcjonizmie nie ma miejsca dla Boga, jest tylko ego człowieka i kultura „Brawo ja!”, która Boga nie chce i nie potrzebuje. Człowiek sam chce wszystko osiągnąć i zdobyć po to, aby później mógł powiedzieć: „Sam to osiągnąłem”. Ale czy o to w życiu chodzi?

W pewnym momencie dochodzi się do ściany, do szklanego sufitu, którego samemu się nie przekroczy, a jednocześnie w swojej pseudo doskonałości nie dostrzega się, że już jest się w pułapce. Z czasem jednak zacznie się to dostrzegać. Wkładasz mnóstwo wysiłku w swoje działania, ale efekty są mizerne lub żadne, a rosnąca presja może doprowadzić do stanu apatii, a nawet depresji – zarówno duchowej, jak i fizycznej.

Ten przerost ambicji można jednak przerwać. Wystarczy zawołać, jak uczniowie Jezusa na jeziorze: „Panie ratuj, bo giniemy!” (Mt 8,25). Tylko Bóg jest w stanie uciszyć wszystkie burze, które mają miejsce w naszych głowach, sercach i w naszym życiu.

Rzeczy niemożliwe są tylko w możliwościach Boga lub człowieka, który daje Bogu dostęp do siebie, a ten uzdalnia go do rzeczy wielkich. Taki człowiek może stać się doskonały, bo uzdalnia go Ktoś, kto wie, co to znaczy być doskonałym. Bo doskonałość polega też i na tym, że czasami trzeba zrezygnować z czegoś, aby zdobyć coś ważniejszego, odkryć coś, o istnieniu czego do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Skąd o tym wiem? Mówi nam o tym cały Stary i Nowy Testament.

Piotr, doświadczony – można nawet zaryzykować stwierdzenie „perfekcyjny” – w swoim fachu i dobrze znający jezioro Genezaret rybak, był na pewno sfrustrowany, że nic nie złowili przez całą noc, o czym jasno mówi Jezusowi: „Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i niceśmy nie ułowili”, ale zaraz dodaje: „Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci” (Łk 5,5). Co się stało chwilę po tej rozmowie, przerosło oczekiwania Piotra, łódź mu prawie tonie, bo ilości ryb, które uczniowie wyciągają w sieciach, są nieprzebrane!

Tak samo jest czasem z nami – odpuszczamy i rezygnujemy, bo przecież tyle razy próbowaliśmy i nic. Wtedy Bóg mówi: „Spróbuj raz jeszcze, ale spróbuj tam”. Posłuchaj Go, a tak jak Piotr nie będziesz mógł nadążyć w przebieraniu owoców swojej niedoskonałej pracy.

Parafrazując słowa św. Pawła (zob. 2 Kor 12,1-11), można jeszcze dodać, że doskonałość w niedoskonałości się doskonali. Spróbuj, zaufaj i bądź doskonały doskonałością Boga, który dzieli się z nami wszystkim, co ma, jak dobry ojciec z przypowieści o marnotrawnym synu.


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2020 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group