I tak uratowałem świat…

W dzisiejszych czasach wielu mężczyzn chce być jak „superbohaterowie”. Nie chodzi tu o przebieranie się w niebieskie rajtuzy i bieganie w czerwonej pelerynie. Pragną być dobrze zbudowani, mieć nadludzkie zdolności i… ratować świat. Chyba nic w tym złego. W końcu, każdy mężczyzna jest trochę chłopcem.

Jednak stało się coś dziwnego z moim pokoleniem. Jeszcze dekadę temu nikt by nie pomyślał o tym, że faceci koło trzydziestki zamiast być mężami i ojcami nie będą wychylać nosa z komiksów lub tym podobnym fanaberiom. W kinach i telewizji możemy oglądać masę filmów produkcji słynnych wytwórni komiksów takich jak Marvel czy DC Comics. W tych wymyślonych światach nie ma wartości, które uczą, czy pokazują jak dojrzewać. Ukazują natomiast jak niesamowicie by było, gdybym posiadał pajęczy instynkt lub posiadał kilka milionów, ubierał się w żelazny garnitur z napędem odrzutowym i strzelał z wyrzutni rakiet.

W naszym społeczeństwie pojawiło się bardzo dużo singli - mężczyzn, którzy nie pragną dorosnąć. To przerażające ale prawdziwe. Święty Paweł w liście do Koryntian pisał: „Gdy byłem dzieckiem, mówiłem jak dziecko, czułem jak dziecko, myślałem jak dziecko. Kiedy zaś stałem się mężem, wyzbyłem się tego, co dziecięce”. Wydaje się to proste i oczywiste. Jak to możliwe, że facet żyjący 2000 lat temu wiedział to, a my w dzisiejszych czasach, z hybrydowymi samochodami, z komputerami mniejszymi od książek, z tabletkami na porost włosów, nie rozumiemy tak prostego schematu? Co się wydarzyło, że doprowadziliśmy do takiej patologii?

Otóż drodzy Panowie, to nasza wina. Odsunęliśmy się od wychowania dzieci, zostawiliśmy to kobietom. Nie przekazujemy wiedzy o tym, co to znaczy być mężczyzną. Nie jesteśmy wzorem odpowiedzialności. Nie budujemy relacji z naszymi dziećmi. Nie przekazujemy wiary, wiedzy o Bogu. Jesteśmy zapracowani, zabiegani, tracimy czas na telewizje, rozrywki, media społecznościowe. Może to nie wina mojego pokolenia, że tacy jesteśmy, a naszych ojców. Jednak stajemy przed tym samym dylematem. Jak zaangażować się w wychowanie dzieci, rodzinę, w swoją dojrzałość.

Dwa tysiące lat temu istniały proste zasady. Dziecko było przy matce do pewnego wieku, a potem trafiało pod opiekę ojca. Wśród żydów to ojciec przekazywał wiarę, historię narodu i tradycje. Nie istnieje kobieta na świecie, która była by wstanie zastąpić głód ojca dla dziecka. Pomimo największych starań, jest to nierealne.

Czemu uciekamy od odpowiedzialności związanej z wychowaniem dzieci? Często jest tak, że „nam się nie chce”. Jesteśmy po prostu leniwi, zmęczeni pracą. Jak to możliwe, że prowadzimy firmy, rozwiązujemy ogromne problemy w pracy, osiągamy sukcesy, ale gdy chodzi o najpiękniejszy „projekt”, który otrzymaliśmy od Boga dajemy ciała? Jest to po prostu nielogiczne.

Stańmy się super bohaterami naszych dzieci, bądźmy ich autorytetami. Miejmy dla nich czas, rozmawiajmy z nimi i pomagajmy wzrastać. Nie bójmy się kochać. Zastanów się dziś, co jest ważniejsze: spełnienie w życiu zawodowym, czy relacja z dzieckiem?

Na koniec mam do was prośbę. Skoro jesteśmy przy temacie super herosów, opowiedzcie swoim dzieciom o największym bohaterze, który naprawdę uratował świat. Nie tylko w komiksie, ale w rzeczywistości. No i jakie miał „moce”: uzdrawiał, wskrzesał, wyrzucał złe duchy, zmartwychwstał i wniebowstąpił. A przede wszystkim, kochał nas, pomimo wszystkich naszych słabości i grzechów.

 


tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

Nadchodzące wydarzenia

2018.04.26 - Msza św. w intencji mężczyzn - spotkanie z ks. Piotrem Adamskim

Msza św. w intencji mężczyzn - spotkanie z ks. Piotrem Adamskim w parafii Blogoslawionej Urszuli Ledóchowskiej, godz. 19.00. Temat spotkania "Mężczyzna a kryzys" Rozpoczynamy mszą św. o godzinie 18.00 w dolnym kościele

2018.05.16 - Msza św. w intencji mężczyzn - spotkanie z ks. Łukaszem Grelewiczem

Msza św. w intencji mężczyzn - spotkanie z ks. Łukaszem Grelewiczem w parafii św. Floriana w Kolbudach, godz. 19.00. Temat spotkania "Czym jest miłosierdzie?" Rozpoczynamy mszą św. o godzinie 18.00

2018.04.26 godzina 18.00 - Oddział 03 wyjątkowo Gdańsk Chełm

Wspólne spotkanie wszystkich oddziałów na Chełmie w parafii Blogoslawionej Urszuli Ledóchowskiej z zaproszonym gościem o godzinie 19.00. Temat spotkania "Mężczyzna a kryzys" Rozpoczynamy mszą św. o godzinie 18.00 w dolnym kościele

2018.04.26 godzina 19.00 - Oddział 01 Chełm

Wspólne spotkanie wszystkich oddziałów na Chełmie w parafii Blogoslawionej Urszuli Ledóchowskiej z zaproszonym gościem o godzinie 19.00. Temat spotkania "Mężczyzna a kryzys" Rozpoczynamy mszą św. o godzinie 18.00 w dolnym kościele

2018.05.13 - Inauguracja oddziału 05 w Parafii bł. Doroty z Mątów w Gdańsku

Inauguracja oddziału 05 Bractwa w Parafii bł. Doroty z Mątów w Gdańsku Niedziela, 13 maja w godzinach 7:00 - 20:00

2018.05.25-27 - Wyjazd ojców z dziećmi

Wyjazd ojców z dziećmi Gdańsk - Borsk - Zimne Zdroje

2018.06.01-02 V Piesza Pielgrzymka do bł. Doroty z Mątów

Jak co roku zapraszamy na pielgrzymkę do bł. Doroty z Mątów - patronki trudnych małżeństw. Weź całą rodzinę i chodź z nami. Przeżyj rekolekcje w drodze.

2018.06.15-17 - "Uderzenie Łaski" - rekolekcje ks. Michał Olszewski

Rekolekcje "Uderzenie Łaski" - ks. Michał Olszewski Parafia pw. Bożego Ciała w Gdańsku więcej szczegółów wkrótce
© 2018 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group