7 lutego 2018 r. w amerykańskich mediach gruchnęła wieść, że w połowie stycznia prezydent Donald Trump zlecił w Pentagonie przygotowania do wojskowej narodowej defilady patriotycznej, 4 lipca w Waszyngtonie. Sęk w tym, że Amerykanie, choć organizują pomniejsze uroczyste przemarsze wojsk choćby z takich okazji, jak zaprzysiężenie nowego prezydenta, to jednak defiladę „z prawdziwego zdarzenia” – z ok. 9 tysiącami żołnierzy, ciężkim sprzętem i milionem zgromadzonej publiczności – wystawili ostatnio... 8 czerwca 1991 r., po zwycięskim zakończeniu I wojny w Zatoce Perskiej. Bo taką właśnie defiladę wyobraża sobie obecny prezydent USA: „Taką, jaką mają Francuzi w Dniu Bastylii” (14 lipca). W ubiegłym roku był bowiem amerykański przywódca gościem honorowym Emmanuela Macrona na tejże paradzie, zaproszonym z okazji 100-lecia przystąpienia Stanów Zjednoczonych do I wojny światowej. Prezydent Francji stwierdził potem, że „nigdy i nic nie rozdzieli USA i Francji, a obecność amerykańskiego prezydenta była kolejną manifestacją wielowiekowej przyjaźni tych narodów”. Czy to aby tylko gładkie dyplomatyczne frazesy? I dlaczego Donald Trump, znany choćby z tego, że dobrze odrabia zadania domowe z historii (ku naszej radości również z historii Polski), tak zdecydowanie powołuje się na przykład z Paryża?


Już pod Grunwaldem polskie rycerstwo śpiewało „Bogurodzicę”, żeby na dworach Europy nie mówiono, iż biedni Krzyżacy z poganami przegrali (ach, te „polskie obozy”, nie od dzisiaj...). Natomiast rozkwit znanej dziś polskiej pieśni żołnierskiej i patriotycznej nastąpił – zupełnie jak w przypadku historii Izraelitów – w niewoli, w stanie braku własnej państwowości. Jak w czasie niewoli babilońskiej i bezpośrednio po niej Żydzi przeprowadzili redakcję większości ksiąg Starego Testamentu, tak Polacy pod zaborami i bezpośrednio po nich wydali dzieła, które do dzisiaj rzutują na naszą polską tożsamość zbiorową. Oprócz monumentalnych eposów autorstwa narodowych wieszczów poezji i prozy, mamy z XIX wieku „Mazurka Dąbrowskiego – Jeszcze Polska nie zginęła…” (dość pesymistyczne) i „Warszawiankę – Oto dziś dzień krwi i chwały…” (nie odbędzie się bez niej żadna defilada wojskowa), a także „Boże, coś Polskę”, która w oryginale miała chwalić cara Aleksandra I, ale dzięki przeróbkom, znanym w dzisiejszym kształcie, tuż przed Powstaniem Styczniowym została w zaborze rosyjskim zakazana.


Nie, Czytelniku, nie przewidziało Ci się. Angielski, nie anielski. To trochę jak w historyjkach z kościelnych ławek, kiedy tudzież pobożne, co niedosłyszące niewiasty, zamiast „Plastr miodu Samsona” śpiewały „Chlast w mordę Samsona”; jak też „piękna ino po kolana” oraz „Królowej angielskiej śpiewajmy” (a cóżby innego w takiej sytuacji zaśpiewać, jak nie „God save the Queen”). Do tematu miłości do Królowej Anielskiej i królowej angielskiej pewnie jeszcze powrócę przy innej okazji.


W działalności i formacji Bractwa Świętego Pawła patriotyzm zajmuje szczególną miejsce. Dość powiedzieć, że w początkach istnienia tej męskiej formacji miał on stanowić istotę jej działania, aby ostatecznie zająć właściwe, jak się wydaje, miejsce, stając się podporą działań, które mają na celu nieustanne zbliżanie się do Boga, również poprzez właściwą postawę patriotyczną.


tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

Nadchodzące wydarzenia

2018.09.21-22 Rozpoczęcie Roku Formacyjnego Grup Małżeńskich

Wakacje się skończyły, tak więc wracamy do naszych spotkań w grupach małżeńskich.

2018.09.29-30 Inauguracja oddziału 07 w Par. MB Nieust. Pomocy w Pruszczu Gdańskim

Bractwo rośnie. Wciąż jest wielu mężczyzn, którzy szukają swojego miejsca w Kościele. Zapraszamy do parafii Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim na wspólne przeżywanie Eucharystii.

2018.10.01-12.03 Szkoła dla Rodziców ETAP1 warsztaty psychoedukacyjne -10 spotkań

⏰ 10 spotkań po 2-2,5 godziny (1 raz w tygodniu)⛪Miejsce: Parafia Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku

2018.10.11 Wyznanie Wiary - diecezjalne spotkanie mężczyzn

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach "Mszy św. w intencji mężczyzn". Gościem spotkanie będzie ks. Jan Perszon, który przybliży nam z perspektywy teologii fundamentalnej czym jest Wiara dla naszego życia.

2018.10.20 Różaniec w intencji Rodzin, Bractwa i Polski

Zapraszamy na spotkanie modlitewne wszystkie oddziały Bractwa wraz z rodzinami, wszystkich sympatyków, jak również każdego chętnego do wspólnej modlitwy.

2018.11.05 - Wiara w Piśmie Świętym - diecezjalne spotkanie mężczyzn

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach "Mszy św. w intencji mężczyzn". Gościem spotkanie będzie ks. dr Piotr Przyborek, biblista, wykładowca w Gdańskim Seminarium Duchownym oraz twórca Szkoły Biblijnej.

2018.12.12 Wiara, a Rozum - diecezjalne spotkanie mężczyzn

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach "Mszy św. w intencji mężczyzn". Gościem spotkanie będzie ks. dr Adam Jeszka, doktor filozofii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Navarry, wykładowca filozofii w Gdańskim Seminarium Duchownym.

2018.12.17 Wigilia Bractwa

Zapraszamy wszystkie oddziały, kapłanów posługujących na wspólne świętowanie Bożego Narodzenia.

2018.12.31 Sylwester Bractwa

Zapraszamy wszystkie oddziały i sympatyków na sylwestrową imprezę. Tym razem bawimy się na Przymorzu. Liczba miejsc ograniczona.
© 2018 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group