Świętujemy 100-lecie

Od 11 listopada 2017 do 11 listopada 2018 roku odbędzie się w całej Polsce seria wydarzeń celebrujących stulecie odzyskania Niepodległości. Chciałbym szczególnie przybliżyć te wydarzenia, które będą miały miejsce w Gdańsku i okolicach. Udział w nich, będzie znakomitą okazją do wspólnego spędzenia czasu z rodziną i pokazania dzieciom ważnego fragmentu historii Polski.

W całym województwie pomorskim przygotowane są różnorodne wydarzenia - spotkania, debaty, wystawy, parady, sesje naukowe - by uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz mówił w czwartek, 2 listopada, na konferencji w Ratuszu Głównego Miasta: - Inaugurujemy dziś pomorsko - gdańskie obchody stulecia odzyskania Niepodległości. Robimy to oddolnie, samorzutnie, bez instrukcji z góry. Od 11 listopada 2017 do 11 listopada 2018 będziemy mówić dużo o Polsce, o naszej przeszłości i teraźniejszości: o Piłsudskim, Dmowskim, Paderewskim, o Witosie, o pracy organicznej na Pomorzu, w Wielkopolsce. O trudnym okresie międzywojnia między 1918 a 1926 rokiem. O mniejszościach narodowych, o kościołach, związkach wyznaniowych. Chcemy refleksji nad naszą ojczyzną. Nie chodzi nam jedynie o sentymentalne wspominki. Będziemy z dumą śpiewali Mazurka Dąbrowskiego i Pierwszą Brygadę. Ale w XXI wieku, w wieku wiedzy i gwałtownego rozwoju technologii, chcemy, aby nasz patriotyzm był nowoczesny, aby czerpał z przeszłości, ale był zwrócony ku przyszłości.

 

Czy warto pytać, czym jest „Polska”?
W ramach obchodów stulecia Niepodległości, zaplanowano w Gdańsku całą serię debat o Polsce wtedy i dziś. Wojciech Duda, szef projektu Gdańskich Debat Obywatelskich, zapowiedział spotkania z wybitnymi historykami, artystami, redaktorami. Duda: - Uczestnikami tych debat będą najwybitniejsi intelektualiści w kraju. Problemy naszych czasów nie powstały teraz, one są zakorzenione w naszej przeszłości. Stąd hasło debat: “Polska! Polska! - ale jaka?” Zastanowimy się, czy wciąż rządzą nami "trumny Dmowskiego i Piłsudskiego"? Dziś stajemy się niestety narodem w niewoli dawnych stereotypów, mitów i wyobrażeń. Nie chcemy jednak, żeby historia władała nami bez refleksji. Nasza przeszłość jest żywa, trzeba o niej mówić.

 

Dokładny program Gdańskich Debat Obywatelskich „Polska! Polska! - ale jaka?”

Czas: listopad 2017 – listopad 2018
Miejsce: zawsze Ratusz Głównego Miasta (Wielka Sala Wety)
Godzina: zawsze 18:00
Moderator: Jerzy Sosnowski

Program:

  • 9 I 2018 Polskie konstytucje (Aleksander Hall)
  • 13 II 2018 Polska w Europie (Aleksander Smolar)
  • 13 III 2018 Naród i rewolucja (Andrzej Leder)
  • 10 IV 2018 Mity polityczne – wczoraj i dziś (Marcin Napiórkowski)
  • 8 V 2018 Maj 1926 – utracone szanse polskiej demokracji (Wiesław Władyka)
  • 12 VI 2018 Obywatele RP. Swoi i obcy (Krzysztof Czyżewski)
  • 11 IX 2018 Kościół w Polsce (Adam Szostkiewicz)
  • 9 X 2018 Dziedzictwo i nowoczesność. Polska i Polacy 1918 – 2018 (Stefan Chwin)
  • 6 XI 2018 1918 – 2018 – Kultura polska w kulturze świata (Krzysztof Pomian)

 

Most Niepodległości na Wyspę Sobieszewską?
Adamowicz zaproponował też, żeby mostowi na Wyspę Sobieszewską, który ma być gotowy w przyszłym roku, nadać nazwę Mostu Niepodległości. Zachęcał, aby inne nowe inwestycje w województwie nazywać podobnie.

 

Świętuje cała Polska
Szczegółowe informacje na temat wszystkich wydarzeń, które mają miejsce w całej Polsce, można znaleźć na stronie internetowej https://niepodlegla.gov.pl/. Są tam informacje na temat aktualnych wydarzeń, tych które już się odbyły, a także opisana w bardzo przystępny sposób która historia dojścia do niepodległości. A oto fragment kalendarium:

"11 LISTOPADA 1918
W wagonie kolejowym w lesie pod francuskim Compiègne podpisano rozejm pomiędzy państwami ententy a Cesarstwem Niemieckim kończący I wojnę światową. Pozbawiona autorytetu Rada Regencyjna postanawia oddać Piłsudskiemu władzę nad tworzącym się wojskiem. W Poznaniu działający od 1916 roku tajny Centralny Komitet Obywatelski (grupujący stronnictwa o charakterze narodowym i ludowym), zmienił nazwę na Naczelną Radę Ludową i ogłosił się reprezentantem polskich interesów w Wielkopolsce.”

https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/kalendarium-niepodleglosciowe/

 

Lekcje Historii w domu
Bardzo „komfortową” opcją czerpania z dużej dawki historii, jest cykl audycji, które są emitowane przez nasze lokalne Radio Gdańsk:

„Cykl audycji dokumentalnych prezentujących sylwetki Pomorzan, którzy wnieśli znaczący wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów lub przyczynili się do jej utrwalenia. Dokumenty przypominające Pomorzan polskiej niepodległości prezentujemy w Radiu Gdańsk w każdy wtorek po godz. 22 do listopada przyszłego roku, gdy będziemy obchodzili 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj.”

https://radiogdansk.pl/audycje-rg/100-lecie-odzyskania-niepodleglosci


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2020 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group