Świętujemy 100-lecie

Od 11 listopada 2017 do 11 listopada 2018 roku odbędzie się w całej Polsce seria wydarzeń celebrujących stulecie odzyskania Niepodległości. Chciałbym szczególnie przybliżyć te wydarzenia, które będą miały miejsce w Gdańsku i okolicach. Udział w nich, będzie znakomitą okazją do wspólnego spędzenia czasu z rodziną i pokazania dzieciom ważnego fragmentu historii Polski.

W całym województwie pomorskim przygotowane są różnorodne wydarzenia - spotkania, debaty, wystawy, parady, sesje naukowe - by uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz mówił w czwartek, 2 listopada, na konferencji w Ratuszu Głównego Miasta: - Inaugurujemy dziś pomorsko - gdańskie obchody stulecia odzyskania Niepodległości. Robimy to oddolnie, samorzutnie, bez instrukcji z góry. Od 11 listopada 2017 do 11 listopada 2018 będziemy mówić dużo o Polsce, o naszej przeszłości i teraźniejszości: o Piłsudskim, Dmowskim, Paderewskim, o Witosie, o pracy organicznej na Pomorzu, w Wielkopolsce. O trudnym okresie międzywojnia między 1918 a 1926 rokiem. O mniejszościach narodowych, o kościołach, związkach wyznaniowych. Chcemy refleksji nad naszą ojczyzną. Nie chodzi nam jedynie o sentymentalne wspominki. Będziemy z dumą śpiewali Mazurka Dąbrowskiego i Pierwszą Brygadę. Ale w XXI wieku, w wieku wiedzy i gwałtownego rozwoju technologii, chcemy, aby nasz patriotyzm był nowoczesny, aby czerpał z przeszłości, ale był zwrócony ku przyszłości.

 

Czy warto pytać, czym jest „Polska”?
W ramach obchodów stulecia Niepodległości, zaplanowano w Gdańsku całą serię debat o Polsce wtedy i dziś. Wojciech Duda, szef projektu Gdańskich Debat Obywatelskich, zapowiedział spotkania z wybitnymi historykami, artystami, redaktorami. Duda: - Uczestnikami tych debat będą najwybitniejsi intelektualiści w kraju. Problemy naszych czasów nie powstały teraz, one są zakorzenione w naszej przeszłości. Stąd hasło debat: “Polska! Polska! - ale jaka?” Zastanowimy się, czy wciąż rządzą nami "trumny Dmowskiego i Piłsudskiego"? Dziś stajemy się niestety narodem w niewoli dawnych stereotypów, mitów i wyobrażeń. Nie chcemy jednak, żeby historia władała nami bez refleksji. Nasza przeszłość jest żywa, trzeba o niej mówić.

 

Dokładny program Gdańskich Debat Obywatelskich „Polska! Polska! - ale jaka?”

Czas: listopad 2017 – listopad 2018
Miejsce: zawsze Ratusz Głównego Miasta (Wielka Sala Wety)
Godzina: zawsze 18:00
Moderator: Jerzy Sosnowski

Program:

  • 9 I 2018 Polskie konstytucje (Aleksander Hall)
  • 13 II 2018 Polska w Europie (Aleksander Smolar)
  • 13 III 2018 Naród i rewolucja (Andrzej Leder)
  • 10 IV 2018 Mity polityczne – wczoraj i dziś (Marcin Napiórkowski)
  • 8 V 2018 Maj 1926 – utracone szanse polskiej demokracji (Wiesław Władyka)
  • 12 VI 2018 Obywatele RP. Swoi i obcy (Krzysztof Czyżewski)
  • 11 IX 2018 Kościół w Polsce (Adam Szostkiewicz)
  • 9 X 2018 Dziedzictwo i nowoczesność. Polska i Polacy 1918 – 2018 (Stefan Chwin)
  • 6 XI 2018 1918 – 2018 – Kultura polska w kulturze świata (Krzysztof Pomian)

 

Most Niepodległości na Wyspę Sobieszewską?
Adamowicz zaproponował też, żeby mostowi na Wyspę Sobieszewską, który ma być gotowy w przyszłym roku, nadać nazwę Mostu Niepodległości. Zachęcał, aby inne nowe inwestycje w województwie nazywać podobnie.

 

Świętuje cała Polska
Szczegółowe informacje na temat wszystkich wydarzeń, które mają miejsce w całej Polsce, można znaleźć na stronie internetowej https://niepodlegla.gov.pl/. Są tam informacje na temat aktualnych wydarzeń, tych które już się odbyły, a także opisana w bardzo przystępny sposób która historia dojścia do niepodległości. A oto fragment kalendarium:

"11 LISTOPADA 1918
W wagonie kolejowym w lesie pod francuskim Compiègne podpisano rozejm pomiędzy państwami ententy a Cesarstwem Niemieckim kończący I wojnę światową. Pozbawiona autorytetu Rada Regencyjna postanawia oddać Piłsudskiemu władzę nad tworzącym się wojskiem. W Poznaniu działający od 1916 roku tajny Centralny Komitet Obywatelski (grupujący stronnictwa o charakterze narodowym i ludowym), zmienił nazwę na Naczelną Radę Ludową i ogłosił się reprezentantem polskich interesów w Wielkopolsce.”

https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/kalendarium-niepodleglosciowe/

 

Lekcje Historii w domu
Bardzo „komfortową” opcją czerpania z dużej dawki historii, jest cykl audycji, które są emitowane przez nasze lokalne Radio Gdańsk:

„Cykl audycji dokumentalnych prezentujących sylwetki Pomorzan, którzy wnieśli znaczący wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów lub przyczynili się do jej utrwalenia. Dokumenty przypominające Pomorzan polskiej niepodległości prezentujemy w Radiu Gdańsk w każdy wtorek po godz. 22 do listopada przyszłego roku, gdy będziemy obchodzili 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj.”

https://radiogdansk.pl/audycje-rg/100-lecie-odzyskania-niepodleglosci


tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

Nadchodzące wydarzenia

2018.09.21-22 Rozpoczęcie Roku Formacyjnego Grup Małżeńskich

Wakacje się skończyły, tak więc wracamy do naszych spotkań w grupach małżeńskich.

2018.09.29-30 Inauguracja oddziału 07 w Par. MB Nieust. Pomocy w Pruszczu Gdańskim

Bractwo rośnie. Wciąż jest wielu mężczyzn, którzy szukają swojego miejsca w Kościele. Zapraszamy do parafii Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim na wspólne przeżywanie Eucharystii.

2018.10.01-12.03 Szkoła dla Rodziców ETAP1 warsztaty psychoedukacyjne -10 spotkań

⏰ 10 spotkań po 2-2,5 godziny (1 raz w tygodniu)⛪Miejsce: Parafia Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku

2018.10.11 Wyznanie Wiary - diecezjalne spotkanie mężczyzn

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach "Mszy św. w intencji mężczyzn". Gościem spotkanie będzie ks. Jan Perszon, który przybliży nam z perspektywy teologii fundamentalnej czym jest Wiara dla naszego życia.

2018.10.20 Różaniec w intencji Rodzin, Bractwa i Polski

Zapraszamy na spotkanie modlitewne wszystkie oddziały Bractwa wraz z rodzinami, wszystkich sympatyków, jak również każdego chętnego do wspólnej modlitwy.

2018.11.05 - Wiara w Piśmie Świętym - diecezjalne spotkanie mężczyzn

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach "Mszy św. w intencji mężczyzn". Gościem spotkanie będzie ks. dr Piotr Przyborek, biblista, wykładowca w Gdańskim Seminarium Duchownym oraz twórca Szkoły Biblijnej.

2018.12.12 Wiara, a Rozum - diecezjalne spotkanie mężczyzn

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach "Mszy św. w intencji mężczyzn". Gościem spotkanie będzie ks. dr Adam Jeszka, doktor filozofii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Navarry, wykładowca filozofii w Gdańskim Seminarium Duchownym.

2018.12.17 Wigilia Bractwa

Zapraszamy wszystkie oddziały, kapłanów posługujących na wspólne świętowanie Bożego Narodzenia.

2018.12.31 Sylwester Bractwa

Zapraszamy wszystkie oddziały i sympatyków na sylwestrową imprezę. Tym razem bawimy się na Przymorzu. Liczba miejsc ograniczona.
© 2018 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group