100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości: dana czy wypracowana?

Cały rok przygotowywaliśmy się do tej niezwykłej rocznicy. Każdy na swój sposób. W poniższym tekście zamiast tematu świętowania chciałbym podjąć temat służby. Wszak setna rocznica odzyskania niepodległości to święto zwycięstwa, a nawet wielu zwycięstw. Natomiast zwycięstwa są poprzedzone ogromem pracy. Szczególnie te niepodległościowe. Czy jednak dla Narodu praca kończy się w momencie odzyskania suwerenności?

Dokładnie rok temu, 11 listopada 2017 roku, w Pałacu Prezydenckim odbyła się coroczna uroczystość wręczenia najważniejszych odznaczeń państwowych, w tym Orderów Orła Białego. To właśnie w tym dniu, po niezwykle patetycznym przemówieniu Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, zawierającym w sobie zarówno radość, wdzięczność wobec Polaków, dumę z Polski, jak i troskę o nią, coś we mnie pękło. Patrząc na odznaczonych Orderem Orła Białego (ks. Bernarda Czarneckiego, Franciszka Pieczkę oraz Andrzeja Pityńskiego – sędziwych, ale dających w sobie wyczuć skromność oraz niezwykłe zakochanie w Polsce), utwierdziłem się w przekonaniu, że ja osobiście, konkretnie ja – Marek Dudziński – mąż Marty, syn Barbary i Wiesława, pracownik międzynarodowej korporacji finansowej, radny dzielnicy, prezes Młodych dla Polski Trójmiasto, fan Metallici i koneser Big Maca – mam po prostu obowiązek służby Polsce. Jak? Całym sobą! Bo przecież za rok setna rocznica odzyskania niepodległości!

Ks. Bernard Czarnecki to obok ks. Jerzego Popiełuszki czy ks. Henryka Jankowskiego jeden z czołowych duchownych Solidarności. Był opiekunem oraz obrońcą strajkujących górników z Jastrzębia-Zdroju.

Kolejnym odznaczonym został Franciszek Pieczka. Jest to wybitny aktor, którego mogliśmy oglądać w takich filmach jak: Żywot Mateusza czy Austeria, nie wspominając już o kultowej roli Guslika ze słynnych Czterech pancernych i psa.

Ostatni odznaczony jest również artystą. Andrzej Pityński to polski rzeźbiarz monumentów o charakterze patriotycznym oraz martyrologicznym. Do jego największych dzieł można zaliczyć m.in. Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej w Warszawie oraz Pomnik Katyński w Jersey City – ten, o którym było głośno w tym roku, w związku z planami jego przeniesienia.

To, co od razu rzuciło mi się w oczy, to fakt, że każdy z powyżej odznaczonych Orderem Orła Białego jest zupełnie kim innym. Każdy z powyższych miał zupełnie inną historię, inne talenty, inną wiedzę, inny status społeczny oraz materialny, inną profesję, aż w końcu prawdopodobnie różne usposobienie czy charakter. Jedyne, co  łączy ks. Czarneckiego, Franciszka Pieczkę, a także Andrzeja Pityńskiego, to fakt, że w swojej jakże różnej działalności myśleli, tworzyli, działali dla Polski oraz Polaków. Po prostu ukochali Polskę i dawali tego wyraz swoim życiem. Co więcej, w wyniku ich działalności oraz dzięki ich talentom korzyść uzyskali obywatele.

Jaki z tego wniosek? Oczywisty! Każdy z nas – Ty, ja oraz każdy, kto tylko chce – może zrobić coś wielkiego dla Polski oraz sprawić, że dzięki nam komuś będzie żyło się lepiej, a Rzeczpospolita będzie piękniejsza. Jednakże trzeba tego chcieć, zabrać się za to coś, wytrwać w tym i odpowiednio zakończyć.

Brzmi banalnie, ale w praktyce już banalne nie jest, o czym świadczy m.in. fakt, że wielu, aby dokonać „tego czegoś dla Polski”, poświęciło całe życie.

Czym jest to „coś”? No właśnie nie ma tu prostej odpowiedzi. Celowo używam tu ogólnikowego określenia „coś”, bo dla każdego oznaczać to będzie zupełnie co innego. Dla jednego będzie to budowa pomnika (jak pow. Andrzej Pityński), a dla drugiego pomoc w organizacji obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych (bracia z Bractwa św. Pawła). Cechą wspólną tych działań jest to, że pierwszym, autentycznym (tj. nie na pokaz) i najważniejszym celem podjętego, kontynuowanego i zakończonego działania jest po prostu dobro społeczne – dobro Polski i Polaków. Inne korzyści (pieniądze, sława, pochwały od innych) schodzą na dalszy plan. Nie należy ich wykluczać, ale też nie stawiać na pierwszym miejscu w danym działaniu.

W tym miejscu warto przytoczyć słowa ks. Bernarda Czarneckiego wypowiedziane w trakcie wspomnianej wyżej uroczystości w dniu 11 listopada 2017:

 

Doskonale wiemy, że nie jesteśmy na Polskę zdani, ale jesteśmy Polską obdarowani.

 

Myślę, że powyższego zdania nie trzeba tłumaczyć. Słowa te spotęgowały dodatkowo moje postanowienie działania społecznego – począwszy od parafii (byłem 16 lat ministrantem), przez harcerstwo, różne organizacje pozarządowe, radę dzielnicy Karwiny, aż do chwili obecnej do uzyskania mandatu radnego miasta Gdyni. Bo słowa ks. Czarneckiego dotyczą każdego, nie tylko tych, którzy otrzymali Order Orła Białego. Każdy z nas został Polską obdarowany, a nie jest na Nią zdany.

Również sam Chrystus mówi codziennie, ale w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości szczególnie:

 

Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele zlecono, tym więcej od niego żądać będą (Łk 12,48).

 

Proszę zauważyć, że Chrystus nie używa stwierdzenia: „tylko od tych, którym wiele dano”. Mowa jest o wszystkich, ale szczególnie o tych, którym wiele dano.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pragnę zostawić nas z dwoma ważnymi pytaniami, z których mam nadzieję coś wyniknie: Czy Niepodległa to „wiele”, o którym mówi Chrystus? Jeśli tak, to jak wiele się dziś ode mnie wymaga? Warto jeszcze na koniec wspomnieć słowa samego Józefa Piłsudskiego:

 

Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze (…) niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym.

 


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2020 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group