Andrzej urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka, w szlacheckiej rodzinie bardzo przywiązanej do wiary katolickiej. Obdarzony bystrym umysłem odebrał nauki wstępne i średnie w szkole jezuickiej w Wilnie w latach 1606 – 1611. To tam doskonalił sztukę retoryki oraz znajomość języka greckiego, co w przyszłości ułatwiło mu lekturę greckich tekstów Ojców Kościoła oraz dysputy z teologami prawosławnymi.


Na długo przed reformacją próbowano przetłumaczyć Pismo Święte na język polski. A nie doszłoby do tego, gdyby nie wyjątkowy pech Władysława Jagiełły. Żenił się cztery razy, jednak nie po to, iżby chciał zarazić (złym) przykładem późniejszych celebrytów. Z jakichś powodów trzy kolejne żony monarchy zmarły jedna po drugiej bez męskiego potomka, z naszą słynną św. Jadwigą Andegaweńską na czele. Dopiero czwarta żona – Zofia Holszańska – urodziła bohaterowi spod Grunwaldu dwóch synów (król miał wówczas lat ok. 70, więc „niech żywi nie tracą nadziei”): późniejszego Władysława III Warneńczyka i najbardziej udanego – Kazimierza IV Jagiellończyka, dzięki któremu m.in. nasze Pomorze powróciło do Rzeczpospolitej z rąk krzyżackich.


tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2018 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group