Droga do doskonałości

Nowy Rok, nowe wyzwania, nowe nadzieje. Z takimi myślami mierzy się chyba każdy, kto żegna się ze starym rokiem. Warto jednak pamiętać o tym, że samo snucie wielkich i wspaniałych planów dotyczących własnej przyszłości nie wystarczy. Przede wszystkim trzeba działać! To jest pierwszy krok do sukcesu, choć nie jedyny. Zaczyna się droga, która nie zawsze będzie łatwa, o czym konkretnie powiedział papież Franciszek: Chciałbym żebyście pamiętali, że bycie szczęśliwymi nie oznacza posiadania nieba bez burz, dróg bez wypadków, pracy bez trudu, relacji bez zawiedzeń. Być szczęśliwymi to odnajdywać siłę w przebaczeniu, nadzieję w walkach, pewność na scenie strachu, miłość w nieporozumieniach. Być szczęśliwymi to nie tylko doceniać uśmiech, ale także zastanawiać się nad smutkiem. Nie tylko świętować sukcesy, ale wyciągać lekcje z upadków. Nie tylko czuć się radosnymi pośród aplauzów, ale być radosnymi w anonimowości. Być szczęśliwymi to uznawać, że warto żyć, pomimo wyzwań, nieporozumień i okresów kryzysu. Być szczęśliwymi to przestać czuć się ofiarą problemów i stać się aktorem własnej historii. Być szczęśliwymi to nie tyle mieć doskonałe życie, ile raczej umieć wykorzystywać łzy, by nawadniać tolerancję. Wykorzystywać straty, by wyrabiać cierpliwość. Wykorzystywać błędy, by kształtować pogodę ducha. Nie wypierać się nigdy osób, które się kocha, nie rezygnować nigdy ze szczęścia.

Takiej postawy i podejścia do codzienności życzę wam i samemu sobie w tym roku – i na całe życie. A będąc przekonanym o prawdziwości tych słów Ojca Świętego, chcę was zabrać w podróż do przeszłości, by pokazać, że każde z nich ma odzwierciedlenie w życiu konkretnych ludzi, którzy żyli przed nami. Każdego miesiąca tego roku będę przedstawiał sylwetkę jednej osoby. Będą to osoby święte i błogosławione, czyli takie, które osiągnęły doskonałość, żyjąc w sposób zwyczajny, ale jednak wyjątkowy. Będą to osoby mało znane, ale niezwykle ciekawe. Będą to ludzie tacy, jak my – mający swoje marzenia i to co, je ogranicza. Posiadający różne talenty, lecz także i słabości. Nie ma też znaczenia, w jakim okresie historii żyły te postacie, ponieważ człowiek od zawsze miał marzenia, talenty i swoje ograniczenia. Wszystkie te osoby łączą jednak dwie ważne sprawy: zaufanie Bogu i miłość do swojej Ojczyzny, Polski.

Zaufanie Bogu jest ważne, ponieważ prędzej czy później dochodzimy do ściany, do jakiejś przeszkody, której sami nie możemy pokonać. I nawet pomimo ogromnego wysiłku i wielu prób, jej pokonanie staje się niemożliwe. Rosnąca wówczas presja może doprowadzić do stanu apatii, a nawet depresji, zarówno duchowej, jak i fizycznej. Możemy jednak poprosić o pomoc i zawołać jak uczniowie Jezusa na jeziorze: Panie ratuj, bo giniemy! (Mt 8,25). Tylko Bóg jest w stanie uciszyć wszystkie burze, które mają miejsce w naszych głowach, sercach i w naszym życiu. Od tego także zaczyna się wielkość człowieka, że potrafi zrezygnować z czegoś, co do tej pory wydawało się dla niego ważne, po to, by odkryć coś, o istnieniu czego do tej pory nie miał pojęcia. Tak było ze św. Piotrem. Doświadczony – można nawet zaryzykować stwierdzenie: perfekcyjny – w swoim fachu i dobrze znający jezioro Genezaret rybak, był na pewno sfrustrowany, że nic nie złowili przez całą noc, o czym mówi jasno Jezusowi: Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i niceśmy nie ułowili – ale zaraz dodaje – lecz na Twoje słowo zarzucę sieci (Łk 5,5). To, co się stało chwilę po tej rozmowie, przerosło oczekiwania Piotra: łódź mu prawie tonie, bo ilości ryb, które uczniowie wyciągają w sieciach, są nieprzebrane! Tak samo jest z nami – odpuszczamy i rezygnujemy, bo przecież próbowaliśmy już TYLE RAZY i nic. Wtedy Bóg mówi: „Spróbuj raz jeszcze, ale spróbuj tam, a nie tu”. Posłuchaj Go, a tak jak Piotr nie będziesz mógł nadążyć w przebieraniu owoców swojej niedoskonałej pracy.

Miłość do Ojczyzny jest także ważna w życiorysach osób, które chcę wam przedstawić, ponieważ w tym roku będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Walki o jej odzyskanie wiązały się z mnóstwem ofiar, krzywd i zagrożeń, jakich naród polski doświadczył, o czym przypomniał Jan Paweł II w roku 1983 na lotnisku w Warszawie: Pocałunek złożony na ziemi polskiej ma (...) dla mnie sens szczególny. Jest to jakby pocałunek złożony na rękach matki - albowiem Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej. O wymiarze tej miłości papież Polak przypomniał swoim rodakom w kolejnych dniach swojej wizyty, mówiąc w Częstochowie: Czuwam - to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje. Może czasem zazdrościmy Francuzom, Niemcom czy Amerykanom, że ich imię nie jest związane z takim kosztem historii, że o wiele łatwiej są wolni, podczas gdy nasza polska wolność tak dużo kosztuje. Nie będę, moi drodzy, przeprowadzał analizy porównawczej. Powiem tylko, że to, co kosztuje, właśnie stanowi wartość. Nie można zaś być prawdziwie wolnym bez rzetelnego i głębokiego stosunku do wartości. Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała. Natomiast czuwajmy przy wszystkim, co stanowi autentyczne dziedzictwo pokoleń, starając się wzbogacić to dziedzictwo. Naród zaś jest przede wszystkim bogaty ludźmi. Bogaty człowiekiem. Bogaty młodzieżą! Bogaty każdym, który czuwa w imię prawdy, ona bowiem nadaje kształt miłości.

W te słowa Jana Pawła II wpisują się postacie, które będę chciał przedstawić. One już dołożyły swoją cegłę do gmachu dziedzictwa narodu polskiego.


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2019 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group