Wydaje się, że Jezus kreśli dzisiaj przed nami dość ponurą wizję życia swojego ucznia: „(...) posłyszycie o wojnach i przewrotach. (...) Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. (...) podniosą na was ręce i będą was prześladować” (zob. Łk 21,9.11.12). Chrystus mówi o rzeczach napawających nas lękiem, smutkiem i niepewnością – o rzeczach skądinąd dobrze nam znanych, ale zarazem takich, których chcielibyśmy raczej uniknąć. Czy zatem życie chrześcijanina to życie pełne strachu i niepewności jutra?


Czytając dzisiejszą Ewangelię, można się uśmiechnąć pod nosem – teoretyczny przypadek, jaki prezentują Jezusowi saduceusze, wydaje się być rodem z latynoskiej telenoweli: jest to historia kobiety, która siedem razy zostaje wdową, poślubiając po kolei wszystkich braci. „Przy zmartwychwstaniu więc którego z nich będzie żoną? Wszyscy siedmiu bowiem mieli ją za żonę” (Łk 20,33). I co powiesz na to, Jezusie, skoro jesteś taki mądry?


W ubiegłą niedzielę słuchaliśmy z ust Jezusa przypowieści o faryzeuszu i celniku modlących się w świątyni, która przypomniała o wielkim znaczeniu pokory w życiu chrześcijanina. Dzisiaj natomiast przywołana zostaje historia celnika Zacheusza. Dzięki tej postaci widzimy, jak zmienia się życie człowieka, który na swojej drodze spotkał Jezusa: „Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogo w czym skrzywdziłem, zwracam poczwórnie” (Łk 19,8).


Święty Paweł pisze do Tymoteusza: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem” (2 Tm 6,7). We włoskim tłumaczeniu Biblii to zdanie rozpoczyna się dosłownie tak: „Walczyłem dobrą walkę (...)”. Czym jest ta walka i kim jest wróg, przeciw któremu walczył Paweł i przeciw któremu również my mamy stoczyć swoją bitwę?


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2019 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group