Głowa do Góry!

Rozpoczynając adwent, warto zadać sobie pytanie, czy chcę przeżyć ten czas owocnie. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, to kolejne, o co powinienem siebie zapytać, to, co zrobię, by nie zmarnować tego okresu. W dobrym przeżyciu adwentu mogą nam bardzo pomóc podejmowane przez nas postanowienia. Niekoniecznie muszą to być jakieś wyrzeczenia – w adwencie mam po prostu zająć się tym, co odwraca moją uwagę od Chrystusa i nadziei życia wiecznego.

„Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych” (Łk 21,34). To zdanie z dzisiejszej Ewangelii ukazuje nam cel wszelkich adwentowych postanowień. Czy odmówię sobie słodyczy, czy nie będę pić alkoholu, czy też podejmę jakiekolwiek wyrzeczenie, ma mnie to doprowadzić do „lekkości serca”. Adwent to przypomnienie o tym, że świat, w którym żyjemy, nie jest światem, do którego jesteśmy powołani. Zbytnie przywiązanie do ziemskiego życia sprawia, że nasze serca stają się ociężałe, czyli niezdolne do tego, by wznieść się ponad to, co tu i teraz.

Adwentowa liturgia odsyła nas i przygotowuje nie tylko do Narodzenia Pańskiego (w liturgii słowa ten temat pojawia się w ostatnim tygodniu adwentu), ale przede wszystkim do wydarzenia paruzji, czyli powtórnego przyjścia Chrystusa na końcu czasów. Dla tych, którzy swoją nadzieję pokładają w doczesności, będzie to prawdziwie koniec świata: „Ludzie mdleć będą ze strachu, w oczekiwaniu wydarzeń zagrażających ziemi” (Łk 21,26). Jednakże dla tych, którzy nadzieję pokładają w Panu, będzie to szczęśliwy dzień, na który tak bardzo czekali.

„A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie” (Łk 21,28). Na początku adwentowej drogi warto zadać sobie następujące pytania: Czy moje serce jest wolne od niepotrzebnych trosk? Czy jest zdolne do nadziei? Czy idę w przyszłość z podniesioną głową? Czy potrafię wznieść oczy ku Górze?


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2019 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group