Z czego tu się tak cieszyć?

Różowy kolor szat, jaki obowiązuje w liturgii III niedzieli adwentu zwanej Niedzielą Gaudete, to mieszanina bieli oznaczającej radość z fioletem nawrócenia. Z jednej strony docierają do nas słowa św. Pawła wzywające do radości z bliskości Pana: „Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się!” (Flp 4,4). Z drugiej jednak strony równie mocno rozbrzmiewają napomnienia i wezwanie do nawrócenia kierowane do nas przez Jana Chrzciciela. Taki jest właśnie adwent, takie jest też całe życie chrześcijanina – radość oczekiwania zmieszana ze świadomością tego, że jeszcze nie jesteśmy gotowi na spotkanie z Przychodzącym.

Nawrócenie może wydawać się nam dość abstrakcyjnym pojęciem. Rozumiemy, że jest ono obowiązkiem każdego, kto chce rozwijać życie duchowe i pogłębiać swoją relację z Bogiem. Na czym jednak konkretnie ono polega? Odpowiedzi, jakich udzielił Jan Chrzciciel ludziom pytającym go o praktyczny wymiar nawrócenia, zaskakują prostotą: „Kto ma dwie suknie, niech jedną da temu, który nie ma; a kto ma żywność, niech tak samo czyni. (…) Nie pobierajcie nic więcej ponad to, ile wam wyznaczono” (Łk 3,11.13). Okazuje się, że nawrócenie nie polega na podejmowaniu heroicznych zadań, lecz na odkrywaniu Boga w prostocie codzienności: „Niech wasza łagodność będzie znana wszystkim ludziom: Pan jest blisko!” (Flp 4,5).

Dzisiejsza liturgia wzywa nas do radości, ale… z czego tu się tak cieszyć, skoro trzeba się nawracać, przygotowywać swoje serce, zmagać się z własnymi słabościami i stawiać czoła grzechom? Prorok Sofoniasz zna odpowiedź: „Pan, twój Bóg jest pośród ciebie, Mocarz, który daje zbawienie” (So 3,17). To nie my przychodzimy do Pana, ale to On jest Przychodzącym. To nie my przygotowujemy się na Jego przyjście, ale to On swoją łaską robi sobie w nas miejsce. Pan jest z nami – i to jest prawdziwy powód naszej radości!


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2019 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group