Zarażać innych

Dzisiejsze Słowo zwraca moją uwagę na dwa aspekty. Pierwszym z nich jest kwestia „dziecięctwa” poruszona  w I czytaniu; drugim z nich – rola, jaką odgrywamy w życiu drugiego człowieka, o czym mówi fragment z Ewangelii.

Przeraża mnie radykalność, z jaką zwraca się dzisiaj do nas św. Jan w swoim liście. Nie jest to ani łatwe, ani miłe, gdy się słyszy: „kto grzeszy, jest dzieckiem diabła”. Jestem człowiekiem grzesznym, więc problem dotyka mnie osobiście. I wiem tyle, że tego nie chcę – nie chcę ranić miłości Bożej moimi grzechami, tym bardziej nie chcę być dzieckiem diabła. Na szczęście „Syn Boży objawił się po to, aby zniszczyć dzieła diabła”; zostaliśmy wykupieni krwią Jezusa, dlatego możemy nazywać się dziećmi Bożymi. Dziecięctwo Boże to nie jest tylko kwestia nadanego tytułu, to raczej kwestia świadomości mojej godności – skoro Jezus zapłacił za mnie aż tak wielką cenę – oraz działanie, które z tego wynika.

Św. Jan pisze, że „każdy, kto narodził się z Boga, nie grzeszy, gdyż trwa w nim nasienie Boże”. Jest więc to konkretna wskazówka, skąd możemy czerpać siły do tego, żeby nie poddawać się diabelskim pokusom. Być może wynika to z faktu, że bezpośrednio przed napisaniem tego rozważania opracowywałem „Przypowieść o siewcy”, jakkolwiek, gdy przeczytałem o trwaniu nasienia Bożego od razu na myśl przyszło mi Słowo Boże. Wnioskuję więc, że karmienie się Słowem Bożym jest tym, co pozwala na zachowanie w sobie godności dziecka Bożego.

Aby jednak to ziarno Słowa mogło zostać we mnie zasiane, potrzebuję jeszcze działania siewcy. Oczywiście, mogę czytać Pismo Święte prywatnie w swoim domu, Siewcą zawsze będzie Chrystus w mocy Ducha Świętego, niemniej jednak bardzo często, o ile nie zawsze,  jest tak, że zanim zaczniemy sami zgłębiać Słowo Boże opieramy się na innych siewcach – katechetach, księżach w parafii, rodzicach, dziadkach, którzy przekazywali nam prawdy wiary i uczyli pierwszych form modlitwy.

Ewangelia, o czym już wspomniałem na początku, pokazuje, jak wielki wpływ mamy na siebie nawzajem. Oczywiście, Pan Bóg ma swoje sposoby i ze wszystkim sobie poradzi, ale chyba nie sposób, żeby po lekturze dzisiejszego fragmentu Ewangelii nie nasunęło się pytanie „a co by było, gdyby…?”. Św. Piotr – opoka, na której Chrystus buduje swój Kościół, pierwszy papież – potrzebował, aby przyprowadził go jego brat, Andrzej. Gdyby nie Andrzej, to co by było z Szymonem Piotrem? Gdyby Jan Chrzciciel nie wskazał Jezusa jako Baranka Bożego, być może ktoś inny pełniłby rolę głowy Apostołów…

Gdybać możemy długo i powstaną różne scenariusze. Chodzi mi bardziej o to, że z pozoru niewielkie sytuacje, spotkania mogą przynieść wielkie owoce w życiu naszym czy też ludzi, z którymi zetknęliśmy się na drodze życia. Mało znaczące gesty mogą się okazać wielkie w swoich skutkach. Proste słowa mogą przynosić wielką przemianę.

Można powiedzieć, że w pewnym sensie zarażamy innych tym, czym sami żyjemy. W swoim życiu słuchałem bardzo wielu różnych gatunków muzyki – niektóre z nich były na chwilę, niektóre zostały ze mną na dłużej. Pewnie wielu z nich bym nie odkrył, gdyby nie podzielili się nimi ze mną ludzie, którzy byli ich fanami.

Jeśli chcę zarażać innych Jezusem i Jego miłością, potrzebuję być – jak to ładnie określił św. Jan w I czytaniu – tym narodzonym z Boga. Jeśli będę trwał w grzechu, może okazać się, że tylko zatruwam życie innym. Koniec końców dochodzimy do wniosku, który jest częstą konkluzją moich rozważań – aby nieść Tego, który jest Słowem Wcielonym, potrzebujemy napełniać się Słowem Bożym. Niech ono nas prowadzi w nowym 2019 roku.


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2019 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group