Przemiana

Budowanie życia społecznego w zgodzie i harmonii, opierającego się jedynie na ludzkich wysiłkach i środkach, prędzej czy później musi spełznąć na niczym, a zbudowane „szczęście” okazuje się jedynie chwilową radością, którą od prawdziwego szczęścia odróżnia właśnie cudzysłów. Jeśli chcemy na ziemi zbudować prawdziwą jedność między ludźmi, musimy jako chrześcijanie wciąż otwierać się na Ewangelię i pozwalać Jezusowi działać w naszych sercach. Inaczej wszystko się skończy, zanim się naprawdę zacznie, a wesele w Kanie Galilejskiej, o którym mówi dzisiejsza liturgia słowa, pozostanie jedynie opowieścią z przeszłości, a nie czymś, co może powtórzyć się także w naszym życiu.

Wesele w Kanie to obraz wspólnoty, która cieszy się cudem miłości dwojga ludzi, przeżywając też z tej okazji radość ze spotkania. Okazuje się jednak, że na radości z przebywania ze sobą nie można zbudować nic trwałego – wino kiedyś się skończy, czasem nawet zbyt szybko. Na weselu opisywanym przez Jana Ewangelistę byli jednak Jezus, Jego Matka i uczniowie. Spostrzegawczość Maryi i konkretna wskazówka dana odpowiedzialnym za przebieg wesela okazują się być ratunkiem w podbramkowej sytuacji braku wina.

„Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5) – te słowa skierowane są także do nas, chrześcijan XXI wieku, ludzi w szczególności odpowiedzialnych za budowanie w społeczeństwach więzi jedności i pokoju. Pozwalając Chrystusowi przemieniać nasze serca według Jego Słowa, stajemy się skutecznymi ewangelizatorami, którzy wiary w Jezusa nie narzucają (starosta weselny z Kany nie znał pochodzenia wina), ale dzięki świadectwu swojego życia nie pozwalają innym przejść wobec Niego i Jego Miłości obojętnie.

Kościół, jeśli przezwycięża wewnętrzne podziały i obecną w nim różnorodność traktuje jako bogactwo (1 Kor 12,4: „Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch”), udowadnia wszystkim wokół, że Ewangelia może przemienić i udoskonalić ludzkie wysiłki w coś bardzo trwałego. Nasze serca są wodą, którą tylko Jezus może przemienić w wyborne wino.


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2019 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group