"Gang" Chrystusa

Jestem fanem seriali. Nie mam tu na myśli telewizyjnych tasiemców, które ciągną się przez tysiące odcinków, ale dobre produkcje, ciekawe historie, na których przedstawienie nie wystarczą dwie godziny filmu. Pierwszy taki „poważny” serial oglądałem 15 lat temu. Od tego czasu przewinęło się przez mój sprzęt już wiele tytułów. Ostatnio jedna z platform streamingowych udostępniła jedną z moich ulubionych produkcji, więc po kilku latach przerwy postanowiłem go sobie odświeżyć.

Co tu dużo mówić, lubię dobrą gangsterkę/kryminał. Serial jest typowo „męski”, przedstawia – opartą na faktach – historię jednego z amerykańskich gangów motocyklowych. Oglądając ponownie odcinki, zacząłem się zastanawiać, co tak naprawdę mnie w nim pociąga – można by powiedzieć, że przemoc, krew i luźne obyczaje to nie są te wartości, które powinny zachwycać chrześcijanina. Myślę, że to, co mnie przyciąga do tego serialu, oprócz jego męskiej surowości, to aspekt braterstwa. W obliczu trudnych sytuacji członkowie gangu stają za sobą murem, nawet jeśli chwilę temu lali się po pyskach ze względu na różnicę zdań. Mają uliczny kodeks, który jest dla nich świętością, i choć są to zasady daleko odbiegające od dekalogu, to ich przekroczenie wydaje się czymś abstrakcyjnym. Gang charakteryzuje hierarchia, a relacje pomiędzy członkami są pełne szacunku i otwartości. Zwracają się do siebie per „bracie” i często wyrażają to, że za „bratem” skoczyliby w ogień, nie bacząc na swoje ryzyko.

Może ktoś pomyślał, że dzisiaj pomyliłem portale i ta quasi recenzja powinna trafić na inną stronę internetową. Ten serial skojarzył mi się jednak, gdy przeczytałem pierwsze czytanie z dzisiejszego dnia. Autor Listu do Hebrajczyków wzywa do silnej więzi braterskiej, przedstawia kodeks zachowań. Może to naciągane, ale przed oczami stanął mi obraz, w którym szef gangu – autor listu – wyznacza zasady w nim panujące.

Taki wyjątkowy „gang” chrześcijański, gdzie zamiast mordu i krwi jest miłość i miłosierdzie; gdzie rachunki wyrównuje się nie odbieraniem życia, ale przekazaniem orędzia o nowym życiu w Chrystusie; gdzie dba się o swoich nie tylko dlatego, że łączy nas wspólna historia napadów i rozbojów, ale dlatego, że łączy nas Chrystus.

We wspominanym przeze mnie serialu członkowie gangu wyróżniają się skórzaną kamizelką z odpowiednimi naszywkami, którą dumnie noszą i strzegą jej niczym własnej matki czy żony. My, w naszym chrześcijańskim gangu, nosimy na sobie Chrystusa, bo przez chrzest święty zostaliśmy w Niego przyobleczeni. Zamiast gangsterskich emblematów na piersiach nosimy krzyżyki lub medaliki z Matką Bożą. Niemniej nasuwa mi się pytanie: czy jestem z mojego krzyżyka tak samo dumny, jak serialowi członkowie gangu ze swoich naszywek? Oni nie boją się rozlać krwi w obronie swojej kamizelki, a czy ja z taką samą żarliwością walczę o to, by nikt i nic, również ja sam, nie zbrukał Chrystusa, w którego jestem przyobleczony? Nie sposób nie pomyśleć tutaj o zdaniu zapisanym w Hbr 12,4: „Jeszcze nie opieraliście się aż do przelewu krwi, walcząc przeciw grzechowi”.

Jezus ustanowił Kościół, chciał, abyśmy szli po drogach wiary w braterstwie, zażyłych relacjach miłości, będąc wiernymi prawu miłości Boga i bliźniego. Serialowy gang, do którego dzisiaj cały czas się odnoszę, walczył o to, by przeżyć do kolejnego dnia – my walczymy o to, by mieć życie wieczne. Skoro kilka tysięcy dolarów było warte takiego zachodu, tylu działań, które podejmują serialowi bohaterowie, wierzę, że warto, abyśmy i my – w duchu jedności i braterstwa – poświęcili się dla nagrody życia wiecznego z Jezusem.


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2020 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group