Odpuść!

Słowa Jezusa mogą czasami wydawać się nam oderwane od rzeczywistości. Niekiedy chciałoby się powiedzieć: „Piękna wizja, ale nie na dzisiejsze czasy. Może kiedyś było to możliwe”. Ewangelia nie straciła jednak na aktualności, a nasze wymówki świadczą jedynie o tym, że ze słów Chrystusa wybieramy sobie tylko to, co wydaje się nam łatwe i niewymagające. Ewangelia to wyzwanie dla tych, którzy chcą być chrześcijanami pełną parą.

„Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają” (Łk 6,27-28). Słowa Mistrza z Nazaretu dotyczą każdej sytuacji, w której zaznajemy krzywdy od innych. Nie ma w nich żadnego trybu warunkowego, żadnego „ale”. Chrystus proponuje swoim uczniom drogę zwyciężania zła dobrem. Na tym polega nowość Jego nauki. Zbawiciel podnosi poprzeczkę, pokazując, czym jest bezwarunkowa miłość do każdego człowieka. Na razie są to słowa, lecz znajdą one dopełnienie w paschalnych wydarzeniach Męki, Śmierci i Zmartwychwstania.

Jesteśmy potomkami pierwszego Adama, człowieka z krwi i kości, przywiązanego do ziemi. Jesteśmy jednak także braćmi Drugiego Adama, bo „jak nosiliśmy obraz ziemskiego człowieka, tak też nosić będziemy obraz Człowieka niebieskiego” (1 Kor 15,49), który pokazuje nam, że można żyć inaczej, że można wznieść się na wyższy poziom moralny.

Dzisiejsza liturgia słowa wzywa nas do tego, byśmy nie postępowali według logiki tego świata, która jeśli kieruje się miłością, to tylko warunkową – kocham tych, którzy mnie kochają, i czynię dobrze tym, którzy są dobrzy wobec mnie. Jezus mówi do nas: „Odpuść! Nie oddawaj pięknym za nadobne, ale okaż miłość!”. Okazując swojemu wrogowi miłosierdzie, przerywam spiralę nienawiści i pozwalam tryumfować prawdziwej miłości. „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6,36). Bóg ci wybaczył, to i ty przebacz drugiemu i pokaż mu drogę do Ojca.


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2019 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group