Pościć z Jezusem

Dzisiejsze Słowo może się wydawać dziwne. Dopiero co rozpoczęliśmy czas wielkiego postu – naszej pokuty i duchowej przemiany – a oto dzisiaj Jezus na pytanie o to, dlaczego Jego uczniowie nie poszczą, odpowiada, wydając się zdziwiony: „Czy mogą pościć dopóki jestem z nimi?”.

Gdy przeczytałem te słowa, powstało we mnie pytanie, dlaczego więc Kościół pości przez 40 dni. Przecież Kościół i Chrystus są ze sobą nierozerwalnie związani, nie ma takiej opcji, żeby Kościół stracił Oblubieńca. Jezus jednak szybko spieszy z odpowiedzią: „Przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć”.

Kościół, Mistyczne Ciało Chrystusa, owszem, nigdy nie traci łączności z Jezusem. Jednak każdy z nas, którzy stanowimy część Kościoła, już niestety może Go stracić. I obawiam się, że przychodzi nam to nadzwyczaj łatwo.

„Mieć Chrystusa” czy „być z Chrystusem” nie wyczerpuje się tylko w tym, że zachowuję posty, chodzę na Msze Święte co niedzielę i odmawiam pacierz. To jest dobry wstęp, punkt zaczepienia. Logika pierwszego czytania uczy nas dzisiaj, że „być z Chrystusem” to przeżywać tę bliskość swoim sercem. Obserwując życie świętych, szybko dochodzimy do wniosku, że „żyć z Chrystusem” to tak naprawdę żyć Jego życiem. To nie tylko iść z Jezusem ramię w ramię, ale wypełniać Ewangelię tak, żeby czytając ją odnosić wrażenie, że czyta się własną biografię.

I dlatego właśnie potrzebujemy postu. Ponieważ są momenty, w których nie mamy Oblubieńca. Ponieważ post ma w nas rozbudzić głód, który da się zaspokoić tylko tym Pokarmem, który przychodzi z nieba. Post ma sprawić, aby umarło we mnie to, co jeszcze jest nieboże. Post to nic innego, jak rezygnacja z siebie, by stworzyć przestrzeń, w której będzie mógł objawić się Jezus ze swoją życiodajną mocą. „Wtedy zawołasz, a Pan odpowie, wezwiesz pomocy, a On rzeknie: Oto jestem”. „Oto jestem” – niezagłuszony, któremu pozwolono wybrzmieć. „Oto jestem” – nie tylko w szczytnej idei, ale w praktyce, w działaniu. „Oto jestem” – podnoszący cię ze zgliszcz twojego grzechu.

Jeśli żyjemy życiem Jezusa, nie potrzeba, abyśmy pościli – mamy wszakże Oblubieńca. Jeśli jednak odkrywamy w sobie, że są jeszcze momenty, gdy Go brakuje – może warto wykorzystać najbliższe kilkadziesiąt dni na to, aby zbliżyć się do Niego.


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2020 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group