Dotknąć ran, by uwierzyć w Miłosierdzie

Niedziela Bożego Miłosierdzia w piękny sposób domyka całą oktawę Wielkanocy, ukazując jakby w pigułce, o co chodzi w całym wydarzeniu zbawczym, które możemy nazwać jednym Imieniem: Jezus Chrystus. Kluczem do zrozumienia Bożego działania w historii świata i w historii każdego człowieka jest bowiem właśnie Miłosierdzie.

Miałem w tym roku okazję Mszę Wieczerzy Pańskiej przeżywać z kard. Konradem Krajewskim. Najpierw usłyszałem Słowo, a potem zobaczyłem Jego realizację w praktyce: „Mogę zjeść kilogramy Pana Jezusa, ale jeśli po Eucharystii nie potrafię uklęknąć przed drugim człowiekiem, by obmyć mu nogi, to nie uczestniczyłem w Eucharystii”. Po tych słowach kardynał obmył nogi bezdomnym i wszystkim tym, którzy mu na to pozwolili.

Ten gest umycia nóg stał się prawdziwie widzialnym znakiem Bożego Miłosierdzia, które jest Miłością klękającą przed człowiekiem, by ukazać mu prawdziwą wielkość jego powołania i przywrócić poczucie godności zszargane przez grzech. Tomasz Apostoł być może czuł się zawiedziony tym, co stało się z Jezusem w Wielki Piątek. Nie chciał uwierzyć, że dramat śmierci krzyżowej Jezus przezwyciężył swoim zmartwychwstaniem, dlatego potrzebuje dotknąć Jego ran. Słowa, które Zmartwychwstały kieruje do Tomasza są zachętą dla każdego z nas: „Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym” (J 20,27).

Wierząc w Miłosierdzie Boga zyskuję prawdziwą perspektywę patrzenia na Niego i na drugiego człowieka. Wtedy już wiem, że nie klękam do modlitwy, żeby się przed Bogiem uniżyć i upokorzyć. Wiem, że nie uwłacza to mojej godności. Klękam, żeby spojrzeć Mu prosto w oczy, bo to On klęczy przede mną. W ten sposób uczę się od Niego, jaki mam być. Prawdziwa Miłość zgina kolana, by nie patrzeć na drugiego z góry, lecz by umyć mu nogi. Prawdziwa Miłość pozwala dotknąć ran, by odnaleźć w nich zbawienie.


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2020 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group