Delikatna sprawa

Zwykło się mawiać, że pieniądze to nie wszystko. I rzeczywiście, wiemy, że bez nich trudno zdziałać cokolwiek, trudno nawet przeżyć. Mówi się też, że pieniądze nie dają szczęścia. Często jednak niemożliwe jest mówienie o szczęściu, jeśli brakuje na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Nieprawdą jest też, że pieniądze to wszystko lub że pieniądze dają szczęście… Słowo, które dzisiaj kieruje do nas Pan, chce nam uświadomić, że szukamy sensu życia zupełnie nie tam, gdzie powinniśmy.

„Nie możecie służyć Bogu i Mamonie” (Łk 16,13) – tego zdania, przynajmniej teoretycznie, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Okazuje się, że teoria jedno, a praktyka drugie. Ewangelia mówi o życiu wiecznym, a chrześcijanie wciąż myślą o życiu doczesnym. Chciałoby się głęboko westchnąć, rozkładając ręce w zwątpieniu. Lepiej jednak głęboko westchnąć i rozłożyć ręce w uwielbieniu Boga za to Słowo, które przypomina, że zbawienie to dar!

Pieniądze mogę zarobić, mogę je od kogoś pożyczyć, mogę je wygrać, a potem mogę za nie kupić dom, samochód, ubranie czy pożywienie. Mając pieniądze mogę czuć się zadowolony, spokojny i bezpieczny. Używając je dla dobra bliźniego – co się chwali! – mogę czuć się spełniony jako niosący innym pomoc i okazujący miłosierdzie. Powinienem jednak postawić sobie bardzo ważne pytania: Czy tak bardzo, jak na tym, co tu i teraz, zależy mi także na życiu wiecznym? Czy taki wysiłek, jaki przeznaczam na zdobycie pieniędzy, jestem w stanie przeznaczyć na „walkę” o Królestwo Boże w moim sercu?

Kwestia pieniędzy (czyli wszystkiego, co tworzy materialną część naszej codzienności) i ich miejsca w naszym życiu to bardzo delikatna sprawa. Możemy się nawet nie spostrzec, kiedy staniemy się ich sługami. Nie dajmy się zwieść poczuciu, że wszystko jest dobrze, bo dzielę się z innymi, nikomu nie poskąpię, kiedy mnie poprosi… Badajmy serce, czy rzeczywiście pieniądz jest w naszym życiu tylko środkiem, a nie celem.


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2020 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group