Co za czasy!

Wydaje się, że żyjemy w czasach, kiedy próbuje się nam wmówić wiele rzeczy, w których próbuje się przedstawiać pewne zachowania i postawy jako coś akceptowalnego, a wręcz pożądanego. Żyjemy w świecie, w którym już chyba nie istnieją żadne wartości. Jednakże prorok Amos pokazuje nam, że te „nasze czasy” nie są wyjątkowe, bo od zawsze wśród nas są tacy, którzy: „Leżą na łożach z kości słoniowej i wylegują się na dywanach; jedzą jagnięta z trzody i cielęta ze środka obory. (…) Piją czaszami wino i najlepszym olejkiem się namaszczają, a nic się nie martwią upadkiem domu Józefa” (Am 6,4.6).

„Carpe diem!” (czyli: „Chwytaj dzień!”) jest jednym z powiedzeń, które od setek lat jest na topie. Ta sentencja pochodząca z poezji Horacego jest wciąż dla (zbyt) wielu ludzi życiową dewizą. Trzeba dobrze wykorzystać życie, bo jest tylko jedno. Trzeba spróbować wszystkiego, żeby później nie żałować. Trzeba po prostu dzień w dzień świetnie się bawić, jak bogacz z dzisiejszej Ewangelii (por. Łk 16,19). Nie mamy myśleć ani wartościować, nie mamy martwić się jutrem, ale „konsumować” każdy dzień. I co w tym złego? Przecież Pan Bóg chce naszego szczęścia. To prawda, jednakże chce dla nas szczęścia wiecznego, a nie ulotnego.

Możemy bawić się świetnie, i to nawet dzień w dzień, nie marnując ani chwili, poddając się intensywnym bodźcom, by nie żałować czasu, który już minął. Święty Paweł daje nam jednak wskazówkę, która nie może nam umknąć: „Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobądź życie wieczne: do niego zostałeś powołany” (1 Tm 6,12). A zatem nie tyle: „Chwytaj dzień!”, ile: „Chwytaj Boga!”. Wykorzystaj każdą chwilę w stu procentach! Uchwyć w niej objawiającego się Tobie, w sposób niekiedy zdumiewająco prosty, Boga! Wówczas naprawdę będziesz się świetnie bawił, dzień w dzień – i to przez całą wieczność.


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2020 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group