Kiedy opadają ręce...

Sędzia z dzisiejszej Ewangelii, „który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi” (Łk 18,2), to nie Bóg, choć często taki właśnie Jego obraz nosimy w sobie, lecz świat. Wdowa to Kościół, który daje świadectwo swojej wiary przed innymi. Wytrwałość w modlitwie, bo to w sumie o niej mówi cała liturgia słowa, jest świadectwem prawdziwości wiary, jest świadectwem całkowitego zaufania woli Bożej. A przeciw tak mocnemu świadectwu, opartemu na wytrwałości w czasach próby, trudno cokolwiek powiedzieć, trudno je podważyć.

Wytrwałość w modlitwie jest nieodłączną towarzyszką wiary. Nie istnieje wiara pozbawiona wytrwałości, ani wytrwałość, która nie ma w sobie zaufania wobec obietnicy. Obie tworzą naczynia połączone: jeśli jedno się napełnia, pełne jest i drugie, ale jeśli opróżnia się jedno z nich, oba stają się puste. Wytrwałość w modlitwie i wiara są podnoszeniem rąk do góry, jak czynił to Mojżesz podczas walki z Amalekitami (por. Wj 17,11-12), są wznoszeniem ku górze oczu: „Wznoszę swe oczy ku górom: skąd nadejść ma dla mnie pomoc? Pomoc moja od Pana, który stworzył niebo i ziemię” (Ps 12,1-2). Gesty te oznaczają szukanie sił w Bogu i wypatrywanie pomocy wyłącznie od Niego – zdanie się na wolę Tego, który „czuwa nad Izraelem” (Ps 121,4). Przez wytrwałość w modlitwie umacnia się wiara i człowiek staje się zdolny do tego, by nastawać w porę i nie w porę (por. 2 Tm 4,2).

Przychodzi jednak w życiu duchowym moment, w którym po prostu ręce opadają. Sytuacja wydaje się być beznadziejna. Jest to chwila wielkiej próby, dzięki której mogę dowiedzieć się, jak silna jest moja wiara. Jeśli jest ugruntowana, przetrwa ten trudny czas. A jeśli jest jeszcze słaba, może stać się silną, dzięki Bogu, który, gdy Mu na to pozwolę, zadziała wówczas poprzez Słowo otuchy oraz wsparcie innych ludzi.


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2020 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group