Zburzyć pałac pychy

Święty Paweł pisze do Tymoteusza: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem” (2 Tm 6,7). We włoskim tłumaczeniu Biblii to zdanie rozpoczyna się dosłownie tak: „Walczyłem dobrą walkę (...)”. Czym jest ta walka i kim jest wróg, przeciw któremu walczył Paweł i przeciw któremu również my mamy stoczyć swoją bitwę?

Tym wrogiem jest pycha. Od niej zaczyna się w życiu duchowym wszystko, co złe, dlatego też w klasyfikacji wad głównych zajmuje ona pierwsze miejsce. To właśnie pycha była grzechem pierwszych ludzi. Człowiek pyszny pielęgnuje fałszywy obraz siebie. Przykładem takiej osoby jest faryzeusz z dzisiejszej Ewangelii: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie: (…). Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam” (Łk 18,11.12).

Pycha jest wadą serca, która nie pozwala nam spotkać się ani z Bogiem, ani z drugim człowiekiem. Bóg staje się dla mnie Kimś, komu przedstawiam listę swoich cnót będących dowodem na to, że już Go nie potrzebuję, a drugi człowiek po prostu przestaje być godny spotkania ze mną. Pycha daje nam złudne wrażenie samowystarczalności, nie pozwalając uwierzyć w Bożą Miłość. Pozbawia nas także szacunku dla innych, zamykając na relacje miłości z drugą osobą.

„Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony” (Łk 18,14). To nie tyle słowa przestrogi, ile obietnicy wyrwania nas z pułapki pychy. Bóg gwarantuje, że pokornym da łaskę miłości, która otwiera na relacje z Nim i z drugim człowiekiem, a pysznym zaś – szansę stania się pokornymi poprzez doświadczenie własnej ograniczoności. Bolesne poznanie na własnej skórze swoich granic ma sprawić, że pyszny uderzy się w pierś, burząc w ten sposób zbudowany przez siebie pałac pychy. To najtrudniejsza życiowa walka, która pozwala jednak osiągnąć pełnię człowieczeństwa, jaką jest świadomość własnej słabości, ale przede wszystkim świadomość powołania do świętości i miłości.


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2020 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group