Mądra miłość

W ubiegłą niedzielę słuchaliśmy z ust Jezusa przypowieści o faryzeuszu i celniku modlących się w świątyni, która przypomniała o wielkim znaczeniu pokory w życiu chrześcijanina. Dzisiaj natomiast przywołana zostaje historia celnika Zacheusza. Dzięki tej postaci widzimy, jak zmienia się życie człowieka, który na swojej drodze spotkał Jezusa: „Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogo w czym skrzywdziłem, zwracam poczwórnie” (Łk 19,8).

Wszystko zaczęło się od zwykłej ciekawości: „Chciał on koniecznie zobaczyć Jezusa, kto to jest (…)” (Łk 19,3). Zacheusz wspina się na drzewo, próbując przynajmniej z daleka przyjrzeć się Jezusowi z Nazaretu i towarzyszącemu mu tłumowi. Pewnie wiele słyszał o zdziałanych przez Niego cudach. Takie wieści roznoszą się błyskawicznie. Zacheuszowi udało się zobaczyć Jezusa. Jednak prawdziwym jego szczęściem było to, że Nauczyciel dostrzegł go w gałęziach sykomory: „Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu” (Łk 19,5). Zacheuszowi zależy przede wszystkim na zaspokojeniu ciekawości, Jezusowi – na spotkaniu z grzesznikiem.

Podobnie jest i w naszym życiu. Pan Bóg niejednokrotnie wykorzystuje naszą religijną ciekawość (chcemy zobaczyć cud, doświadczyć czegoś spektakularnego), by spotkać się z nami i pokazać, że w wierze najważniejsze jest naśladowanie Jego miłości. Jest to miłość, która nie ma względu na osoby: „Do grzesznika poszedł w gościnę” (Łk 19,7). Jest to miłość, która udoskonala w człowieku „wszelkie pragnienie dobra oraz czyn płynący z wiary” (2 Tes 1,11). Jest to miłość bardzo mądra, o czym mówi dzisiejsze pierwsze czytanie: „Nad wszystkim masz litość, bo wszystko w Twej mocy, i oczy zamykasz na grzechy ludzi, by się nawrócili” (Mdr 11,23). Jezus nie zaprzecza, że Zacheusz jest grzesznikiem, który skrzywdził wielu ludzi, ale dzięki pełnemu miłosierdzia spotkaniu wydobywa z niego to, co najlepsze, sprawiając, że jego serce się nawraca. „Albowiem Syn Człowieczy przyszedł szukać i zbawić to, co zginęło” (Łk 19,10).


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2020 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group