Zaufanie

O prawdziwej miłości można mówić dopiero, gdy ma się pewność, że w danej relacji istnieje gotowość do przebaczenia. Św. Paweł wskazuje, jak budować trwałe więzi międzyludzkie: „(…) obleczcie się w serdeczne współczucie, w dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem, jeśliby ktoś miał coś do zarzucenia drugiemu: jak Pan wybaczył wam, tak i wy. Na to zaś wszystko przywdziejcie miłość, która jest spoiwem doskonałości” (Kol 3,12-13).

Przepis na dobrą rodzinę wydaje się dość prosty. Wiemy jednak, że życie często wymyka się teoretycznym rozważaniom na jego temat. Żeby Pawłowa wizja jedności mogła mieć jakąkolwiek szansę spełnienia się w rzeczywistości, trzeba odnaleźć w przepisie Apostoła podstawowy „składnik”, bez którego nie ma mowy o powodzeniu przedsięwzięcia budowania relacji opartych na miłości – czy to w rodzinie, czy we wspólnocie Kościoła. Tym „składnikiem” jest Pan: „(…) jak Pan wybaczył wam, tak i wy” (Kol 3,13).

Miłości mamy uczyć się od samego Chrystusa poprzez doświadczanie jej na sobie. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy będziemy rozwijać naszą relację ze Zbawicielem i traktować ją jako fundament każdej innej relacji, jaką budujemy w naszym życiu. Żeby natomiast możliwe było pogłębianie więzi z Bogiem, potrzeba z naszej strony zaufania wobec Jego woli. Znów: teoria jest prosta, w praktyce jednak różnie to wychodzi…

W tym kontekście Ewangelia ukazuje św. Józefa jako przykład całkowitego zawierzenia Bogu. Od momentu powołania do roli opiekuna Świętej Rodziny musi on wciąż ponawiać, w coraz to nowych sytuacjach, swoje „ufam”. Anioł nakazuje uchodzić do Egiptu czy potem wracać do Izraela, Józef wstaje i idzie. Kiedy boi się, otrzymuje zapewnienie, że nic jego rodzinie nie grozi. I to słowo Pana mu wystarcza. Nie kalkuluje, lecz ufa. Droga zaufania Bogu to dla nas jedyna droga, by zacząć żyć prawdziwą miłością wobec drugiego człowieka. Innej po prostu nie ma.


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2020 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group