Miłość podnosi poprzeczkę

O, jak bardzo czujemy się zadowoleni, widząc, jak Jezus rozprawia się z powierzchowną pobożnością niektórych Żydów upatrujących w zewnętrznym wypełnianiu przykazań drogi do doskonałości i gwarancji osiągnięcia zbawienia, zapominając o tym, że liczy się również miłość do drugiego człowieka, tak często przez nich pomijana! Dzisiaj Jezus chce nas z tego naszego samozadowolenia wyrwać: „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić” (Mt 5,17).

Przyzwyczailiśmy się trochę do „cukierkowego” Pana Jezusa, który nic tylko przytula, pociesza, uzdrawia, głaszcze, podnosi, wspiera, daje nadzieję – jednym słowem: jest pełen miłości i miłosierdzia względem każdego człowieka. I to prawda! Nie twierdzę, że nie! Jednak warto podkreślić, że miłosierdzie nie oznacza u Jezusa braku wymagań. On stawia nam konkretne wymagania! Powiedziałbym, że podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej niż postawili ją sobie niektórzy wspominani w Ewangeliach wyznawcy judaizmu!

Omawiając kolejne przykazania Dekalogu, Mistrz z Nazaretu wskazuje, że można zatrzymać się na tym, co literalnie one mówią. „Nie zabijaj!” – no to nie odbieram nikomu życia. „Nie kradnij!” – zatem nie biorę samowolnie tego, co nie należy do mnie. „Nie cudzołóż!” – więc się pilnuję, by kłaść się zawsze do odpowiedniego łóżka. Niestety, na tym tylko poziomie często się zatrzymujemy, robiąc rachunek sumienia… „Proszę księdza, nikogo nie zabiłem, nie ukradłem niczego, nie zdradzałem żony, więc chyba nie popełniłem żadnego grzechu… Może tyle, że mięso w piątek zjadłem i nie odmówiłem paciorka…”. Czy naprawdę o to tylko chodzi w przestrzeganiu przykazań?

Jezus chce nam dzisiaj uświadomić, że dopiero miłość pozwala nam właściwie spojrzeć na Boże przykazania. To miłość jest ich wypełnieniem. To miłość podnosi nam poprzeczkę. To o nią chodzi w tych wszystkich nakazach i zakazach. Gdyby bowiem chodziło jedynie o trzymanie się litery, jaki miałoby to sens? Przykazania są dla nas po prostu przypomnieniem o tym, że mamy kochać.


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2020 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group