Chłopiec do bicia

„Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb. A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi” (Mt 5,38-39). Bardzo trudne są te słowa... Czyżby Jezus oczekiwał od chrześcijan, że będą „chłopcami do bicia”? Czyżbyśmy nie mieli walczyć o swoje prawa? Czy mamy cicho siedzieć, kiedy ktoś robi nam krzywdę?

Jako chrześcijanie często popełniamy błąd w podejściu do życia – chcemy sprawiedliwości jedynie ludzkiej: coś mi się należy, mam do czegoś prawo, a kiedy ucierpię, to winowajca za wyrządzoną szkodę musi mi wynagrodzić... Wszystko wydaje się w porządku, gdyby nie... słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują” (Mt 5,44).

Słowo Boże niejednokrotnie wzywa nas do tego, byśmy zmienili swoje spojrzenie na świat, w którym przyszło nam przeżyć nasze życie. Nie do niego jesteśmy przeznaczeni. Nasz cel znajduje się dalej. Jest nim życie wieczne, w bliskości z Bogiem, bez końca – Królestwo Niebieskie. Życie na ziemi jest jedynie krótkim prologiem do tego, co czeka nas po śmierci.

I znowu, teoretycznie wszystko wydaje się oczywiste – tak przecież mówi Biblia i tak nieprzerwanie naucza Kościół. Czegoś jednak brakuje. Świat powie, że frajerstwa i naiwności. My powiemy, że wiary i zaufania. Życie wieczne jest bowiem celem, którego istnienia nie możemy w żaden sposób dowieść. Jest rzeczywistością, do której dotrzeć możemy jedynie dzięki wierze.

Dla tego, kto wierzy i ufa, słowa mówiące o nadstawieniu drugiego policzka w obliczu krzywdy, są jasne. Inna jest bowiem perspektywa. Oderwany od świata, a jednak żyjący w nim, choć jednocześnie ponad nim i jego sprawiedliwością, staję się Chrystusem – Tym, który nadstawił drugi policzek. Nie zrobił tego dlatego, że był „chłopcem do bicia”. Tylko dlatego, że był na tyle silny, by zwyciężyć śmierć.


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2020 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group