Spać niewygodnie

W II niedzielę Wielkiego Postu Kościół stawia przed nami scenę Przemienienia Pańskiego. W jednym momencie, w jednym miejscu obecni są ci, którzy przedstawiają swoimi osobami Stary Testament – Prawo (Mojżesz) i Proroków (Eliasz) – i Nowy Testament (Jezus). W scenie tej możemy jednoznacznie dostrzec, że wydarzenie Jezusa Chrystusa jest wypełnieniem starotestamentalnych zapowiedzi.

Jezus jedyny raz za ziemskiego życia objawia się uczniom w Bożej postaci. Słowo Boga pokazuje swoją chwałę, wskazuje na Tego, z ust którego wyszło. Coś, co zwraca szczególną uwagę, choć mówi o tym nie fragment z odczytywanej dziś Ewangelii wg św. Mateusza, lecz Ewangelista Łukasz (Łk 9,28-36), to fakt, że uczniowie śpią, choć ma miejsce tak niesłychane wydarzenie, jak rozmowa Jezusa z Mojżeszem i Eliaszem. My również możemy przespać to, co ważne, czyli okazję, jaką daje nam Wielki Post – odkrycie Jezusa jako Zbawiciela.

Uczniowie jednak w ostatniej chwili obudzili się i, widząc Przemienione Słowo, chcą Je zatrzymać, by brzmiało już nieustannie. Chcą uchwycić chwałę, która się w Nim objawia. Na Taborze przemienił się nie tylko Jezus, ale także Jego uczniowie – zmieniło się ich postrzeganie rzeczywistości. Ujrzeli własnymi oczyma to, czego dotąd nie widzieli. Spadły łuski z ich oczu i ujrzeli światło. A kto raz ujrzy światło, chce, by świeciło już zawsze.

I my mamy w Wielkim Poście przemieniać się dzięki słowu Bożemu, którego słuchamy. Przemieniać mają się nasze serca, byśmy widzieli to, czego inni nie widzą, i słyszeli to, czego inni nie słyszą. Jest tylko jeden warunek: obudzić się. Św. Antoni Pustelnik (251-356) mawiał, że prawdziwy chrześcijanin musi spać niewygodnie, jak pasterz, który czuwa nad stadkiem swoich owiec. Dziś powiedziałby pewnie, że chrześcijanin to człowiek, który śpi na stendbaju, żeby nie przespać najważniejszego: przyjścia Pana do swojego życia.


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2020 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group