Daj mi pić!

„Daj Mi pić!” – tymi słowami Jezus rozpoczyna rozmowę, która już na zawsze przemieni życie Samarytanki. Sytuacja opisana w dzisiejszej Ewangelii na pierwszy rzut okaz wydaje się być bardzo zwyczajna. Jednak wszystko w tym spotkaniu jest niezwykłe. Przede wszystkim niezwykły jest Ten, który czeka przy studni.

W Wielkim Poście Bóg wyprowadza człowieka na pustynię, jak niegdyś wyprowadził Naród Wybrany, by tam się z nim spotkać. Pustynia jest miejscem dla ludzi mocnych. To miejsce walki, w której stawką jest życie. To miejsce, w którym się umiera, by stać się nowo narodzonym. Spotkanie z Bogiem na pustyni rozpoczyna się od konfrontacji z własnymi pragnieniami, które w tak surowym miejscu odzywają się ze zdwojoną siłą.

Izraelici wystawiają Pana na próbę, domagając się od Mojżesza wody (zob. Wj 17,3). Ten, na polecenie samego Boga, wyprowadza wodę ze skały, zaspokajając w ten sposób pragnienie ludu. Punktem wyjścia w spotkaniu Jezusa z Samarytanką jest również pragnienie. W tym przypadku Pragnącym jest sam Bóg.

Szybko jednak okazuje się, że to, czego Jezus naprawdę pragnie, to wiara Samarytanki. Kiedy dostrzega ona, że wszystko w tym z pozoru zwyczajnym spotkaniu jest niezwykłe (Żyd-mężczyzna prosi o wodę Samarytankę-kobietę), Pan pomaga jej stanąć w prawdzie o sobie i rozbudza w niej pragnienie wody, po której już nigdy nie będzie pragnąć. Kobieta rozpoznaje w Jezusie obiecanego Mesjasza. To spotkanie czyni ją głosicielką słowa wśród sąsiadów.

W Wielkim Poście przyjrzyjmy się więc bardzo dokładnie własnym pragnieniom, za którymi kryją się konkretne nasze braki. Otworzymy się w ten sposób na Chrystusa, który czeka tam, gdzie na własny sposób próbujemy zapełnić obecną w nas pustkę. On jest Tym, który daje nam pić ze źródła biorącego swój początek z Jego przebitego boku.


Darowizna dla Bractwa

Zapraszamy do wsparcia naszego Bractwa dowolną kwotą. Każda złotówka będzie przeznaczone na cele ewangelizacyjne i działania naszej formacji. Zapraszamy do ustawienia stałej subskrypji.

Sklepik Bractwa

Zapraszamy do kontatku:

Mirosław Pajdosz
koordynator sklepiku Bractwa

+48 501 031 882

 

tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Nadchodzące wydarzenia

There are no up-coming events

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

© 2020 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group