Dlaczego nie „in vitro”?

Dlaczego nie „in vitro”? Proszę o podanie najważniejszych argumentów, ale raczej medycznych, nie kościelnych.

Zgaduję, że pod pojęciem „kościelnych” pytający rozumie etycznych, moralnych. Otóż dla człowieka te właśnie są najważniejsze! Medyczne są i zawsze pozostaną drugorzędne. To tak, jakbyśmy rozmawiając o karze śmierci skoncentrowali się na sposobie jej wykonywania. Mamy więc wewnętrzną sprzeczność w pytaniu. Albo najważniejsze – albo medyczne.

Nie chcąc błąkać się po peryferiach tematu zacznę jednak od tych najważniejszych. Niestrudzonym stróżem moralności i niezawisłym wykładowcą etyki jest od dwóch tysięcy lat właśnie Kościół Katolicki. Nie działają na niego żadne koniunktury ani lobby czy grupy interesów. Etyka głoszona w oficjalnej nauce Kościoła stoi na straży dobra człowieka, każdego, również niewierzącego. Każdy człowiek (wierzący i niewierzący) może czerpać z tego źródła, a rozumny to czyni.

W dokumencie „Donum vitae” Kościół szczegółowo analizując problem „in vitro” daje jednoznaczną wykładnię moralną tłumacząc dlaczego nie. Otóż godność osoby ludzkiej domaga się by do jej poczęcia dochodziło na skutek aktu miłosnego jej ojca i matki. Konkretnie określonych i jednoznacznie rozpoznawalnych rodziców dziecka. Nie godzi się by człowiek poczynał się na skutek manipulacji w laboratorium. I to jest najważniejsze przeciwwskazanie dla „in vitro”. To przeciwwskazanie nigdy nie przeminie, zawsze pozostanie aktualne. Wszystkie inne argumenty, nawet bardzo poważne są i będą zawsze dodatkowe. Wśród nich najpoważniejszy jest fakt śmierci tzw. embrionów dodatkowych. Ten argument przeciwko „in vitro” może zniknąć wraz z rozwojem skuteczności technik laboratoryjnych. Można sobie wyobrazić, że kiedyś będzie możliwe wyprodukowanie jednego embrionu i skuteczne implantowanie go w macicy.

Nie bez znaczenia jest możliwość nadużyć przez produkcję hybryd ludzko-zwierzęcych (niestety praktykowana), eksperymentowania na ludzkich embrionach, produkcji z nich leków i kosmetyków(!) czy wreszcie przez zamierzoną lub pomyłkową podmianę „materiału” (plemników, komórek jajowych czy nawet embrionów). „Zwykłe” drastyczne niszczenie zdrowia kobiet poddawanych drakońskim kuracjom hormonalnym jest przy powyższym drobnostką…


tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

Nadchodzące wydarzenia

2018.09.21-22 Rozpoczęcie Roku Formacyjnego Grup Małżeńskich

Wakacje się skończyły, tak więc wracamy do naszych spotkań w grupach małżeńskich.

2018.09.29-30 Inauguracja oddziału 07 w Par. MB Nieust. Pomocy w Pruszczu Gdańskim

Bractwo rośnie. Wciąż jest wielu mężczyzn, którzy szukają swojego miejsca w Kościele. Zapraszamy do parafii Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim na wspólne przeżywanie Eucharystii.

2018.10.01-12.03 Szkoła dla Rodziców ETAP1 warsztaty psychoedukacyjne -10 spotkań

⏰ 10 spotkań po 2-2,5 godziny (1 raz w tygodniu)⛪Miejsce: Parafia Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku

2018.10.11 Wyznanie Wiary - diecezjalne spotkanie mężczyzn

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach "Mszy św. w intencji mężczyzn". Gościem spotkanie będzie ks. Jan Perszon, który przybliży nam z perspektywy teologii fundamentalnej czym jest Wiara dla naszego życia.

2018.10.20 Różaniec w intencji Rodzin, Bractwa i Polski

Zapraszamy na spotkanie modlitewne wszystkie oddziały Bractwa wraz z rodzinami, wszystkich sympatyków, jak również każdego chętnego do wspólnej modlitwy.

2018.11.05 - Wiara w Piśmie Świętym - diecezjalne spotkanie mężczyzn

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach "Mszy św. w intencji mężczyzn". Gościem spotkanie będzie ks. dr Piotr Przyborek, biblista, wykładowca w Gdańskim Seminarium Duchownym oraz twórca Szkoły Biblijnej.

2018.12.12 Wiara, a Rozum - diecezjalne spotkanie mężczyzn

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach "Mszy św. w intencji mężczyzn". Gościem spotkanie będzie ks. dr Adam Jeszka, doktor filozofii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Navarry, wykładowca filozofii w Gdańskim Seminarium Duchownym.

2018.12.17 Wigilia Bractwa

Zapraszamy wszystkie oddziały, kapłanów posługujących na wspólne świętowanie Bożego Narodzenia.

2018.12.31 Sylwester Bractwa

Zapraszamy wszystkie oddziały i sympatyków na sylwestrową imprezę. Tym razem bawimy się na Przymorzu. Liczba miejsc ograniczona.
© 2018 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group