Trudne współżycie po porodzie

Jesteśmy małżeństwem z dwuletnim stażem, mamy czteromiesięcznego synka. Od czasu porodu nasze spotkania intymne uległy znacznemu ograniczeniu, a konkretnie od tamtej pory współżyliśmy ze sobą dwa razy. Nie potrafimy teraz korzystać z pomocy metod naturalnych. Mąż chce odłożyć kolejne poczęcie do czasu, aż nasz synek trochę podrośnie, a ja obronię pracę magisterską. Ja także chciałabym zaczekać z kolejnym dzieckiem, ale nie jestem pewna, czy unikając współżycia, nie sprzeciwiam się Panu Bogu – Dawcy życia. Jest mi bardzo ciężko. Nie wiem, ile to może jeszcze potrwać. Czy taka sytuacja jest normalna? Czy zdarza się też w innych małżeństwach? Czy to nie jest tak, że uciekamy przed poczęciem? Czy takie postępowanie nie jest myśleniem antykoncepcyjnym?

 

Okres laktacji zawsze jest trudny dla małżeństwa, jeżeli chodzi o podjęcie współżycia seksualnego. Wiele małżeństw ma podobne problemy. Rzadko współżyją, lepiej lub gorzej radząc sobie z długim okresem wstrzemięźliwości. Takie trudności są wpisane w ten etap życia małżeńskiego. Nie radząc sobie z nimi, niektóre pary ulegają pokusie stosowania środków antykoncepcyjnych.

Decyzja, aby odłożyć poczęcie kolejnego dziecka, nie ma nic wspólnego z postawą antykoncepcyjną i z myśleniem antykoncepcyjnym. Małżonkowie mają prawo odłożyć poczęcie kolejnego dziecka na jakiś czas lub czas bliżej nieokreślony. Przemawiają za tym racje, które przedstawiliście.

Antykoncepcji nie definiujemy jako dążenia do uniknięcia zajścia w ciążę. Gdyby tak było, wybór współżycia w okresie niepłodnym lub zaprzestanie współżycia w czasie płodnym byłby także działaniem antykoncepcyjnym. Antykoncepcja ma miejsce wtedy, gdy para małżeńska, która nie planuje dziecka, występuje przeciwko swojemu ciału i jego fizjologii i próbuje za pomocą dostępnych technologii zablokować płodność i w ten sposób uczynić współżycie bezpłodnym. Gdy decydujecie się odłożyć poczęcie kolejnego dziecka poprzez zaprzestanie współżycia lub wybieracie współżycie w czasie niepłodnym, to wykorzystujecie możliwości, jakie mądry Pan Bóg złożył w ciele ludzkim. Nie występujecie przeciwko swojemu ciału i jego seksualności.

Małżonkowie, którzy szanują swoją cielesność, podejmując ważną i odpowiedzialną decyzję poczęcia dziecka, powinni nie tylko uważnie obserwować swoje ciało, ale także rozmawiać ze sobą o najlepszym czasie poczęcia dziecka i modlić się do Pana Boga o rozpoznanie Jego woli. Takie, w pełni ludzkie zachowanie, nie będzie miało cech mentalności antykoncepcyjnej, która problem poczęcia dziecka sprowadza tylko do rozwiązania problemu biologicznej płodności.


tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

Nadchodzące wydarzenia

2018.09.21-22 Rozpoczęcie Roku Formacyjnego Grup Małżeńskich

Wakacje się skończyły, tak więc wracamy do naszych spotkań w grupach małżeńskich.

2018.09.29-30 Inauguracja oddziału 07 w Par. MB Nieust. Pomocy w Pruszczu Gdańskim

Bractwo rośnie. Wciąż jest wielu mężczyzn, którzy szukają swojego miejsca w Kościele. Zapraszamy do parafii Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim na wspólne przeżywanie Eucharystii.

2018.10.01-12.03 Szkoła dla Rodziców ETAP1 warsztaty psychoedukacyjne -10 spotkań

⏰ 10 spotkań po 2-2,5 godziny (1 raz w tygodniu)⛪Miejsce: Parafia Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku

2018.10.11 Wyznanie Wiary - diecezjalne spotkanie mężczyzn

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach "Mszy św. w intencji mężczyzn". Gościem spotkanie będzie ks. Jan Perszon, który przybliży nam z perspektywy teologii fundamentalnej czym jest Wiara dla naszego życia.

2018.10.20 Różaniec w intencji Rodzin, Bractwa i Polski

Zapraszamy na spotkanie modlitewne wszystkie oddziały Bractwa wraz z rodzinami, wszystkich sympatyków, jak również każdego chętnego do wspólnej modlitwy.

2018.11.05 - Wiara w Piśmie Świętym - diecezjalne spotkanie mężczyzn

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach "Mszy św. w intencji mężczyzn". Gościem spotkanie będzie ks. dr Piotr Przyborek, biblista, wykładowca w Gdańskim Seminarium Duchownym oraz twórca Szkoły Biblijnej.

2018.12.12 Wiara, a Rozum - diecezjalne spotkanie mężczyzn

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach "Mszy św. w intencji mężczyzn". Gościem spotkanie będzie ks. dr Adam Jeszka, doktor filozofii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Navarry, wykładowca filozofii w Gdańskim Seminarium Duchownym.

2018.12.17 Wigilia Bractwa

Zapraszamy wszystkie oddziały, kapłanów posługujących na wspólne świętowanie Bożego Narodzenia.

2018.12.31 Sylwester Bractwa

Zapraszamy wszystkie oddziały i sympatyków na sylwestrową imprezę. Tym razem bawimy się na Przymorzu. Liczba miejsc ograniczona.
© 2018 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group