Tradycja rzymskich kościołów stacyjnych

Tradycja rzymskich kościołów stacyjnych, czyli sprawowania każdego dnia nabożeństwa wielkopostnego w innej świątyni, zrodziła się z dwóch powodów. Pierwszy ma związek z zakazem budowy świątyń w pierwszych wiekach Kościoła, aż do wprowadzenia edyktu mediolańskiego w 313 r. Biskup Rzymu nie miał wówczas „własnego” kościoła, dlatego odwiedzał kościoły domowe, tzw. tituli (ośrodki modlitwy, udzielania chrztów, nauczania, i duszpasterskiej troski). Drugi powód dotyczył kultu świętych – szczególnie męczenników, na których grobach sprawowano Eucharystię.

Szczególną rolę w ukształtowaniu praktyki kościołów stacyjnych odegrał papież Grzegorz Wielki (590-604). To za jego pontyfikatu wyznaczono poszczególne świątynie oraz opracowano przebieg wielkopostnego pielgrzymowania. Ważnym elementem liturgii była procesja przejścia od jednego kościoła do drugiego, podczas której odmawiano litanię do wszystkich świętych. Od tego czasu wielkopostne spotkania rozpoczynają się w Środę Popielcową od bazyliki św. Sabiny na Awentynie.

Wielkopostna liturgia posiada również teksty własne Mszy świętych odnoszące się do świętego danej stacji lub do określonego wydarzenia. I tak na przykład, kościół św. Wawrzyńca (San Lorenzo in Lucina) jest kościołem stacyjnym przypadającym na trzeci piątek Wielkiego Postu. Przywoływana tego dnia w Ewangelii rozmowa Jezusa z Samarytanką przy studni nawiązuje do byłej studni, na której wybudowano obecną świątynię. W trzecią sobotę Wielkiego Postu czytanie ze Starego Testamentu mówi nam o oskarżeniu Zuzanny o cudzołóstwo, dlatego liturgię w tym dniu wyznaczono w kościele św. Zuzanny. I wreszcie kościół św. Euzebiusza, który został wybudowany na starożytnej nekropolii, nawiązuje do fragmentu Ewangelii o wskrzeszeniu Łazarza z czwartego piątku Wielkiego Postu.

żródło:http://diecezjasandomierska.pl


tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

Nadchodzące wydarzenia

2018.09.21-22 Rozpoczęcie Roku Formacyjnego Grup Małżeńskich

Wakacje się skończyły, tak więc wracamy do naszych spotkań w grupach małżeńskich.

2018.09.29-30 Inauguracja oddziału 07 w Par. MB Nieust. Pomocy w Pruszczu Gdańskim

Bractwo rośnie. Wciąż jest wielu mężczyzn, którzy szukają swojego miejsca w Kościele. Zapraszamy do parafii Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim na wspólne przeżywanie Eucharystii.

2018.10.01-12.03 Szkoła dla Rodziców ETAP1 warsztaty psychoedukacyjne -10 spotkań

⏰ 10 spotkań po 2-2,5 godziny (1 raz w tygodniu)⛪Miejsce: Parafia Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku

2018.10.11 Wyznanie Wiary - diecezjalne spotkanie mężczyzn

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach "Mszy św. w intencji mężczyzn". Gościem spotkanie będzie ks. Jan Perszon, który przybliży nam z perspektywy teologii fundamentalnej czym jest Wiara dla naszego życia.

2018.10.20 Różaniec w intencji Rodzin, Bractwa i Polski

Zapraszamy na spotkanie modlitewne wszystkie oddziały Bractwa wraz z rodzinami, wszystkich sympatyków, jak również każdego chętnego do wspólnej modlitwy.

2018.11.05 - Wiara w Piśmie Świętym - diecezjalne spotkanie mężczyzn

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach "Mszy św. w intencji mężczyzn". Gościem spotkanie będzie ks. dr Piotr Przyborek, biblista, wykładowca w Gdańskim Seminarium Duchownym oraz twórca Szkoły Biblijnej.

2018.12.12 Wiara, a Rozum - diecezjalne spotkanie mężczyzn

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach "Mszy św. w intencji mężczyzn". Gościem spotkanie będzie ks. dr Adam Jeszka, doktor filozofii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Navarry, wykładowca filozofii w Gdańskim Seminarium Duchownym.

2018.12.17 Wigilia Bractwa

Zapraszamy wszystkie oddziały, kapłanów posługujących na wspólne świętowanie Bożego Narodzenia.

2018.12.31 Sylwester Bractwa

Zapraszamy wszystkie oddziały i sympatyków na sylwestrową imprezę. Tym razem bawimy się na Przymorzu. Liczba miejsc ograniczona.
© 2018 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group