Tradycja rzymskich kościołów stacyjnych

Tradycja rzymskich kościołów stacyjnych, czyli sprawowania każdego dnia nabożeństwa wielkopostnego w innej świątyni, zrodziła się z dwóch powodów. Pierwszy ma związek z zakazem budowy świątyń w pierwszych wiekach Kościoła, aż do wprowadzenia edyktu mediolańskiego w 313 r. Biskup Rzymu nie miał wówczas „własnego” kościoła, dlatego odwiedzał kościoły domowe, tzw. tituli (ośrodki modlitwy, udzielania chrztów, nauczania, i duszpasterskiej troski). Drugi powód dotyczył kultu świętych – szczególnie męczenników, na których grobach sprawowano Eucharystię.

Szczególną rolę w ukształtowaniu praktyki kościołów stacyjnych odegrał papież Grzegorz Wielki (590-604). To za jego pontyfikatu wyznaczono poszczególne świątynie oraz opracowano przebieg wielkopostnego pielgrzymowania. Ważnym elementem liturgii była procesja przejścia od jednego kościoła do drugiego, podczas której odmawiano litanię do wszystkich świętych. Od tego czasu wielkopostne spotkania rozpoczynają się w Środę Popielcową od bazyliki św. Sabiny na Awentynie.

Wielkopostna liturgia posiada również teksty własne Mszy świętych odnoszące się do świętego danej stacji lub do określonego wydarzenia. I tak na przykład, kościół św. Wawrzyńca (San Lorenzo in Lucina) jest kościołem stacyjnym przypadającym na trzeci piątek Wielkiego Postu. Przywoływana tego dnia w Ewangelii rozmowa Jezusa z Samarytanką przy studni nawiązuje do byłej studni, na której wybudowano obecną świątynię. W trzecią sobotę Wielkiego Postu czytanie ze Starego Testamentu mówi nam o oskarżeniu Zuzanny o cudzołóstwo, dlatego liturgię w tym dniu wyznaczono w kościele św. Zuzanny. I wreszcie kościół św. Euzebiusza, który został wybudowany na starożytnej nekropolii, nawiązuje do fragmentu Ewangelii o wskrzeszeniu Łazarza z czwartego piątku Wielkiego Postu.

żródło:http://diecezjasandomierska.pl


tożsamość.net

Portal o mężczyznach i dla mężczyzn. Jego misją jest pomóc mężczyznom w ich rozwoju - by poczuli się odpowiedzialni za swoje rodziny i stali się ich prawdziwymi głowami.

Posłuchaj nasz Podcast

Polecamy

Bractwo św. Pawła

Jesteśmy męską formacją działającą na terenie archidiecezji gdańskiej. Naszym głównym zadaniem jest odczytywanie na nowo powołania mężczyzny do przewodzenia i przekazywania wiary w swoich rodzinach i w swoim otoczeniu oraz aktywizacja mężczyzn we wspólnocie Kościoła.

Nadchodzące wydarzenia

2018.04.26 - Msza św. w intencji mężczyzn - spotkanie z ks. Piotrem Adamskim

Msza św. w intencji mężczyzn - spotkanie z ks. Piotrem Adamskim w parafii Blogoslawionej Urszuli Ledóchowskiej, godz. 19.00. Temat spotkania "Mężczyzna a kryzys" Rozpoczynamy mszą św. o godzinie 18.00 w dolnym kościele

2018.05.16 - Msza św. w intencji mężczyzn - spotkanie z ks. Łukaszem Grelewiczem

Msza św. w intencji mężczyzn - spotkanie z ks. Łukaszem Grelewiczem w parafii św. Floriana w Kolbudach, godz. 19.00. Temat spotkania "Czym jest miłosierdzie?" Rozpoczynamy mszą św. o godzinie 18.00

2018.04.26 godzina 18.00 - Oddział 03 wyjątkowo Gdańsk Chełm

Wspólne spotkanie wszystkich oddziałów na Chełmie w parafii Blogoslawionej Urszuli Ledóchowskiej z zaproszonym gościem o godzinie 19.00. Temat spotkania "Mężczyzna a kryzys" Rozpoczynamy mszą św. o godzinie 18.00 w dolnym kościele

2018.04.26 godzina 19.00 - Oddział 01 Chełm

Wspólne spotkanie wszystkich oddziałów na Chełmie w parafii Blogoslawionej Urszuli Ledóchowskiej z zaproszonym gościem o godzinie 19.00. Temat spotkania "Mężczyzna a kryzys" Rozpoczynamy mszą św. o godzinie 18.00 w dolnym kościele

2018.05.13 - Inauguracja oddziału 05 w Parafii bł. Doroty z Mątów w Gdańsku

Inauguracja oddziału 05 Bractwa w Parafii bł. Doroty z Mątów w Gdańsku Niedziela, 13 maja w godzinach 7:00 - 20:00

2018.05.25-27 - Wyjazd ojców z dziećmi

Wyjazd ojców z dziećmi Gdańsk - Borsk - Zimne Zdroje

2018.06.01-02 V Piesza Pielgrzymka do bł. Doroty z Mątów

Jak co roku zapraszamy na pielgrzymkę do bł. Doroty z Mątów - patronki trudnych małżeństw. Weź całą rodzinę i chodź z nami. Przeżyj rekolekcje w drodze.

2018.06.15-17 - "Uderzenie Łaski" - rekolekcje ks. Michał Olszewski

Rekolekcje "Uderzenie Łaski" - ks. Michał Olszewski Parafia pw. Bożego Ciała w Gdańsku więcej szczegółów wkrótce
© 2018 Bractwo św. Pawła. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja Mega Group