Wyznanie wiary – ks. Jan Perszon

16 października 2018

We czwartek, 11 października 2018 roku, w parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku Chełmie, gościliśmy w Bractwie św. Pawła ks. Jana Perszona, profesora teologii fundamentalnej, religiologii i misjologii. Po wieczornej Mszy świętej i różańcu, na konferencji pt. „Wyznanie wiary”, ks. Perszon przedstawił zarys kształtowania się Credo, czyli Wyznania Wiary ujednoliconego na Soborze w Konstantynopolu w 381 roku.

Ks. Prof. wyjaśniał także czym jest wiara w życiu człowieka. Jest ona z jednej strony łaską otrzymaną od Boga, a z drugiej – wolną i rozumną odpowiedzią Bogu. Wiara to coś więcej niż uznanie, że Bóg istnieje. Jest to podążanie ku Bogu drogą prawdziwą, tą, którą wskazał nam Bóg, nie swoją własną. Do tego potrzebna jest wspólnota – Kościół, który strzeże tajemnic wiary i je objaśnia. Jednak żeby przetrwać, wspólnota potrzebuje miłości, która jest uniwersalna, pokonuje wszelkie różnice. Gdy nie ma miłości, wiara i nadzieja nie mają oparcia i wspólnota się rozpada.

Na koniec warto podkreślić zagadnienie, które jest szczególnie istotne dla mężczyzn i które mnie osobiście bardzo mocno uderzyło. Religia jest sprawą męską. Wiara i jej przekazywanie dzieciom i wnukom należy do zadań mężczyzny. To część odpowiedzialności za rodzinę. Tak istotną sprawą, jak kwestia zbawienia i potępienia zajmować się powinna głowa rodziny. Tak było przez stulecia, jednak w pewnym momencie coś się stało i religia stała się sprawą kobiecą. Naszym zadaniem jest to zmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *