Spotkanie z ks. Przyborkiem

9 listopada 2018

Dnia 5 listopada 2018 roku, w kościele bł. Doroty z Mątów w Gdańsku-Jasieniu, siedzibie piątego oddziału Bractwa Świętego Pawła, odbyła się kolejna Msza Święta w intencji mężczyzn. Po Mszy konferencję wygłosił gość miesiąca, ks. Piotr Przyborek, biblista, wykładowca w Gdańskim Seminarium Duchownym oraz twórca Szkoły Biblijnej. Tematem konferencji była „Wiara w Piśmie Świętym”.

Wiara jest odpowiedzią człowieka Bogu, który mu się objawia. To Bóg najpierw zwraca się do człowieka i zaprasza do wspólnoty ze sobą. Odpowiedź dana Bogu przez człowieka polega na posłusznym wypełnianiu Jego woli, co Pismo Święte nazywa „posłuszeństwem wiary” (KKK 142-143). Ks. Przyborek przedstawił kilka aspektów wiary na przykładzie wybranych postaci biblijnych.

Abraham był Bogu we wszystkim niezwykle posłuszny, co wynikało z zaufania. Posłuszeństwo wiary sprawiło, że Bóg dał mu wszystko. Abraham pozwalał sobie na wysuwanie próśb wobec Boga i Bóg ich wysłuchał. Wynika z tego, że Bóg daje nam na miarę naszych potrzeb. On zna nasze serca i wie, czy nam zależy. Daje nam to, co dla nas najlepsze, jeżeli o to walczymy, i cieszy się, że nam zależy.

Mojżesz w chwili powołania zaczął wymieniać przeszkody, twierdząc, że się nie nadaje. Jako człowiek wolny mógł odmówić. Pan Bóg jednak podsuwał mu gotowe rozwiązania. Bóg wie o naszych ograniczeniach i jednocześnie ułatwia nam podjęcie wyzwań związanych z naszym powołaniem, obdarza łaskami potrzebnymi do wypełnienia misji. Trzeba dzielić się z Bogiem swoimi wątpliwościami i obawami szczerze i otwarcie, a wtedy On przedstawi, co dla nas przygotował.

Eliasz był nieustannie kształtowany przez Boga. Pan posyłał go w różne miejsca, konfrontował z trudnymi sytuacjami po to, by ten nauczył się zaufania i nabrał siły do walki. Bóg temperuje człowieka przez całe życie. Musimy się zmagać z przeciwnościami, doświadczeniami po to, by nie traktować Go jak bożka, od którego można wymagać i oczekiwać spełnienia próśb. To człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga, a nie odwrotnie.

Jana Chrzciciela cechowała niezwykła pokora, ale także niezachwiana wiara. Gdy Bóg wyłącza go z czynnego życia i Jan trafia do więzienia, dopadają go wątpliwości. Jan wysyła do Jezusa uczniów z pytaniem, czy On jest Mesjaszem, na którego czekali. Po upewnieniu się, nadal trwał w wierze. Wątpliwości są naturalną drogą rozwoju wiary. Mamy prawo do pytań, jednak ważne jest, gdzie szukamy na nie odpowiedzi.

Na koniec przedstawiona została Maryja i jej postawa wobec mężczyzn Jej życia. Matka Boża była w stanie pozwolić zarówno Józefowi, jak i Jezusowi dojrzewać do swoich ról. Nie dyktowała im, co mają robić. Cierpliwie czekała, ufając im i Bogu. Mężczyzna musi sam dojrzewać, sam przezwyciężać wątpliwości, zmagać się ze sobą i innymi, rozwijać swoje talenty, umiejętności i swoją wiarę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *