Od kiedy pamiętam, zawsze interesowałem się historią, zwłaszcza Polski, Pomorza i Gdańska. Jednym z moich ulubionych tematów historycznych, od kilkunastu lat, są Żołnierze Wyklęci, zwani także Niezłomnymi. Myślę, że, już dzisiaj, nikomu nie trzeba przedstawiać i tłumaczyć kim oni byli. A jaki wpływ mają oni i ich postawy na moje życie?
Oj, myślę, i mam nadzieję, że duży…
Ci Bohaterowie Powstania Antykomunistycznego są dla mnie przykładami i wzorcami:
- bezkompromisowego patriotyzmu, ukochania Ojczyzny ponad inne sprawy doczesne, często nawet kosztem ich rodzin,
- odwagi i męstwa w walc,
- poświęcenia i zaangażowania dla spraw Ojczyzny , także w życiu cywilnym,
- lojalności wobec współtowarzyszy w walce i konspiracji,
- determinacji, konsekwencji, dobrego uporu i wierności obranym celom wyższym,
- wiary w Boga, bez której ich wybory i często nawet poświęcenie życia, byłyby niezrozumiałe i mało realne,
- inteligencji, sprytu i zdolności wojskowych, gdyż potrafili walczyć i przetrwać w niesprzyjających warunkach, w walce z wielokrotnie liczniejszym i silniejszym przeciwnikiem.
Przykładem Żołnierza, który posiadał wszystkie powyższe cnoty, cechy i zalety był, choćby, niezłomny Rotmistrz Witold Pilecki.
Z „lżejszego kalibru” mogę dodać także, że temat Żołnierzy Wyklętych uczynił moje życie, po prostu, ciekawszym i pełniejszym:
- ich historie są bardzo ciekawym materiałem na dobrą i ciekawą książkę historyczną (np. album „Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku”, „Żołnierze wyklęci. Niezłomni bohaterowie” Joanny Wieliczka-Szarek) lub książkę historyczno-przygodowa (np. „Legion” Elżbiety Cherezińskiej), czy też na dobry film (np. „Historia Roja”, „Wyklęty”, czy „Pilecki”), których, co prawda, w ostatnich latach trochę powstało, ale znacznie, nieporównywalnie więcej „materiału” i możliwości jest jeszcze do wykorzystania,
- powstało i powstaje sporo dobrej muzyki , poruszającej tą tematykę, także w moich ulubionych gatunkach, takich jak metal i rock (np. zespoły Forteca, De Press czy Panny Wyklęte),
- organizowane są festiwale (np. NNW w Gdyni), koncerty, defilady (np. Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku) z udziałem grup rekonstrukcyjnych, rajdy turystyczne (np. śladami Łupaszki na Kaszubach i Kociewiu) i inne ciekawe wydarzenia edukacyjno-kulturalne, gdzie można spotkać wielu ciekawych ludzi, i rozwijać się także towarzysko, gdzie można miło, ciekawie i pożytecznie spędzić czas samemu lub z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi.
Wydaje się że Żołnierze Wyklęci zadomowili się już na stałe w świadomości historyczno-tożsamościowej większości Polaków, jednak bardzo dużo jest jeszcze do zrobienia w tym temacie, tym bardziej że ciągle istnieją środowiska dla których Ci nasi Bohaterowie są nadal „niewygodni”.
Warto dzisiaj konsekwentnie i nieustannie rozpowszechniać wiedzę o historii i postawach Żołnierzy Niezłomnych, zwłaszcza wśród młodzieży, która obecnie cierpi na brak dobrych wzorców i autorytetów, bo jak pisał (już w 1600r.) wybitny Kanclerz i Hetman Jan Zamoyski „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie… Nadto przekonany jestem, że tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli”.
Cześć i Chwała Bohaterom !
Pozdrawiam. Z Bogiem!
Piotr Budzisz
Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu pt. „Jaki znak Twój”, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek o godzinie 17:00. Dołączcie do transmisji online i zadawajcie pytania.
Więcej informacji o wydarzeniu: