Nocne Misterium Krzyża

17 marca 2023

W Wielki Piątek już po raz siódmy ulicami Gdańska przejdzie procesja pokutna, której centralnym miejscem jest pusty Krzyż.

Misterium Krzyża inspirowane jest andaluzyjską tradycją procesji Semana Santa, sięgającą XIV w. Procesja ma charakter ascetyczny i pokutny. Pochód rozpocznie się od modlitwy i śpiewu tradycyjnych pieśni wielkopostnych, pasyjnych, lamentacyjnych, przechodzącymi w ciszę, którą przerywa dźwięk bębnów i kołatek. Zakapturzonym maszerującym, niosącym sześciometrowy krzyż, będzie towarzyszyć jedynie naturalne światło pochodni, świec, lampionów z ogniem, kandelabrów. Warto dodać, że w czasach średniowiecznych w Gdańsku funkcjonowało wiele bractw pokutnych, które organizowały tego typu pochody.

Celem Misterium jest podsumowanie liturgii Wielkiego Piątku. Procesja krzyża, w oprawię bębnów, kołatek i pieśni żałobnych będzie wędrować po starówce Gdańska.  Z roku na rok na nabożeństwo przybywa coraz więcej mieszkańców pragnących w ten sposób przybliżyć się do tajemnicy śmierci naszego Zbawiciela. Wydarzenie odbędzie się po raz siódmy i powoli zaczyna wpisywać się w Gdańską, nocną tradycję Wielkiego Piątku.

Termin: Wielki Piątek 7 kwietnia

Rozpoczęcie: 21.45 Bastion św. Gertrudy

Zakończenie: 0.15 Bazylika Mariacka

Trasa: Bastion św. Gertrudy – Pl. Wałowy – Rzeźnicka – Świętej Trójcy – Kocurki – Żabi Kruk – Pod Zrębem – Dolna Brama – Grodza Kamienna – Reduta Wilk – Reduta Wyskok – prof. Kieturakisa – Łąkowa – Długie Ogrody – Stągiewna – Długi Targ – Długa – Tkacka – Piwna – Bazylika Mariacka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *