Średniowieczna historia bł. Doroty

22 czerwca 2021

Zaprzyjaźniona z nami Fundacja Skrzydła zaprasza do poznania historii ciekawej acz trochę zapomnianej postaci z naszego regionu. Wernisażu wystawy „Średniowieczna historia bł. Doroty” odbędzie się 25 czerwca 2021 r. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Podczas tego wydarzenia będzie można wysłuchać prelekcji prof. Marty Kowalczyk, która przybliży sylwetkę niezwykłej gdańszczanki, a następnie uczestnicy wysłuchają koncertu muzyki średniowiecznej w wykonaniu Scholi Gregorianum Gedanensis.

Zapraszamy do udziału bezpośrednio w Bazylice, jak również poprzez transmisję online – https://www.youtube.com/watch?v=O_qTLTXREaw

Wystawę będzie można oglądać w dniach 25.06-31.07 w Bazylice Mariackiej, a 01.08-31.08 w kościele bł. Doroty na Gdańskim Jasieniu. Treści będą zaprezentowane w języku polskim oraz angielskim.

Celem projektu jest zachęcenie do głębszego zapoznania się z życiem i duchowością bł. Doroty z Mątów oraz nakreślenie kontekstu historycznego i społecznego kultur i społeczeństw, które wpłynęły na życie błogosławionej. Organizatorzy chcą pokazać również, jak żywy jest dzisiaj jej kult na północy i wschodzie Polski. Oprócz zarysowania charakteru mieszkańców Żuław, Gdańska i Kwidzyna, treść wystawy nawiąże również̇ do atmosfery historycznej tamtych czasów, których osią będzie żywot błogosławionej. Dzięki temu uzyskamy pełen obraz życia bł. Doroty. Będzie on wyjątkowy, ponieważ złoży się na niego życie żony, matki, wdowy, pielgrzyma a wreszcie rekluzy, mistyczki i stygmatyczki. Bł Dorota jest patronką kobiet, matek, trudnych małżeństw, Diecezji Elbląskiej oraz Pomorza. Poznanie szczegółowych faktów z jej życia nie pozostawia obojętnym, a jej kult aktualny jest do dziś.

19:00 – Uroczyste otwarcie wernisaży wystawy: „Średniowieczna historia bł. Doroty”
19:15 – Konferencja p. dr hab. Marty Kowalczyk
20:00 – koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu Scholi Gregorianum Gedanensis

Partnerzy projektu:
Wojewoda Pomorski
Arcybiskup Tadeusz Wojda
Bazylika Mariacka
Parafia bł. Doroty w Gdańsku
Sanktuarium bł. Doroty w Mątach
Totalizator Sportowy

Patronaty medialne:
Gość Gdański
TVP3 Gdańsk
Radio Gdańsk
Gdańska Strefa Prestiżu

Projekt został dofinansowany ze środków programu Patriotyzm Jutra organizowanym przez Muzeum Historii Polski.
Partnerem Koncertu jest Totalizator Sportowy właściciel marki Lotto. www.lotto.pl

www.fundacjaskrzydla.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *