Rozpoczęcie roku formacyjnego!

4 września 2023

Bracia,

Rozpoczynamy kolejny rok formacyjny w Bractwie Świętego Pawła. Ktoś powie, ot, kolejny rok. Kolejny tak. Ale czy będzie on po prostu następnym rokiem w kalendarzu do odhaczenia? Czy zauważymy, że poprzedni już się skończył? Czy zleje się on nam z latami minionymi? Czy jakoś może się wyróżni? Czy w ogóle chcemy by był inny? Czy w ogóle chcemy zaczynać znowu coś od nowa? Który to już będzie rok dla Ciebie w Bractwie? Liczyłeś już? Może pierwszy… i dopiero odkrywasz czym jest męskie braterstwo, i jakim mężczyzną sam jesteś. Może 10… i widzisz jak zmieniało się Bractwo, a ty z nim. A może czytając ten post dopiero dowiadujesz się o istnieniu Bractwa? Czy wzrastałeś jako mężczyzna, mąż i ojciec? Czy może częściej zaliczałeś glebę niż dotykałeś szczytów?

Tak dużo pytań a tak mało odpowiedzi. To prawda. Dzisiejszy świat nie sprzyja znajdywaniu właściwych, prawdziwych odpowiedzi.  Od kilku lat twierdzę, że prowadzi nas na manowce i że stąpamy po niebezpiecznym gruncie. Kryzys męskości świata zachodniego nie jest już czającym się za rogiem zagrożeniem. Już nas dopadł. Płyniemy w jego niebezpiecznym nurcie i próbujemy minimalizować straty. Coraz mniej prawdziwych męskich autorytetów, od których możemy zaczerpnąć, uczyć się i nieść tą naukę na następne pokolenia.

I teraz, fundamentalne wg mnie pytanie. Czy jeśli sam jesteś w ogromnym kryzysie, na kolanach, obolały, słaby nie tylko w oczach innych, ale również w swoich własnych, to czy jest już za późno na zmianę kursu? Czy możesz zmienić się w wieku 50 lat? Czy możesz dokonać rewolucji w swoim życiu, albo może lepiej, powolnej, ale skutecznej ewolucji?

Ten tekst miał być zwykłym zaproszeniem na kolejny, ważny dla nas, bo 10 rok formacyjny Bractwa Świętego Pawła. Ale ponieważ Bractwo nie jest zwykłym miejscem spotkań towarzyskich, ale prawdziwą kuźnią męskich serc, oraz swoistym uniwersytetem dla mężczyzn, to pozwoliłem sobie na ten wstęp pełen pytań, aby niejako zainspirować i pobudzić zarówno Braci, którzy już się od lat tu formują jak i innych mężczyzn, którzy słyszą o Bractwie po raz pierwszy, do tego, aby przed naszym pierwszym spotkaniem zrobić sobie taki krótki rachunek sumienia z ostatnich 10 lat.  Gdzie byłem 10 lat temu? Czy i jak się zmieniałem? W którym miejscu jestem? Czy w ogóle wiem dokąd i po co zmierzam?

Bracie z Bractwa św. Pawła i mężczyzno, który dopiero dowiadujesz się o istnieniu Bractwa. Zapraszam cię serdecznie na pierwsze po wakacjach spotkanie rozpoczynające historyczny, bo okrągły, 10 rok formacyjny Bractwa, które odbędzie się 11 września w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego na Gdańskim Przymorzu. Rozpoczynamy mszą świętą dla mężczyzn o godzinie 19.00. Zapraszamy wszystkich Braci, sympatyków do przyjścia, a tych którzy mogą, również do służenia przy Stole Pańskim. Będziemy karmić się słowem głoszonym przez jednego z kapłanów Bractwa. Będzie możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Będzie można poczuć siłę męskiego śpiewu. Po mszy, nasz duchowy przewodnik, ksiądz Krzysztof wygłosi dla nas konferencje. A na koniec będzie agapa czyli coś przyjemnego dla ciała.

Aha. I nie zapomnijcie zabrać ze sobą brata, taty, sąsiada lub kolegi z pracy. Być może wiecie, że jest wśród nich ktoś kto potrzebuje poznać Jezusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *